Podczas Eucharystii celebrowanej w kościele pofranciszkańskim 16 czerwca br. bp Piotr Sawczuk pobłogosławił 72 kandydatów do pełnia funkcji animatora, ceremoniarza i precentora w zgromadzeniu liturgicznym.
Zarówno ks. Mateusz Gołoś w słowach powitania, jak i biskup podkreślili liczbę 72, która nawiązuje do ewangelijnej sceny posłania przez Jezusa 72 uczniów, aby głosili Dobrą Nowinę. Ks. Mateusz – pomysłodawca tej formy kursów, jak i ich organizator wyraził ogromną radość z faktu, że kolejna grupa młodych mężczyzn podejmuje się pełnienia właściwych sobie funkcji przy ołtarzu.
Tę radość podzielił również biskup podczas homilii. „Jest to dla mnie powód do prawdziwej radości, bo widzę, jak pięknie służą Chrystusowi i Kościołowi wasi nieco starsi koledzy, którzy to błogosławieństwo otrzymali wcześniej. Radość rodzi się też stąd, że i wy trwacie na drodze posługiwania w Liturgii, że od kilku lat trzymacie się blisko ołtarza i ambony, gdzie nasz Pan Jezus Chrystus ponawia niekrwawą Ofiarę zbawienia świata i mówi do naszego serca” – powiedział. Jak podkreślił, ta radość jest także udziałem kapłanów, rodziców oraz wspólnoty Kościoła zarówno w wymiarze parafialnym, jak i diecezjalnym. Mówiąc o Liturii biskup zauważył, iż „czujemy, że mamy do czynienia z nadprzyrodzoną Tajemnicą, a nasz Pan pozawala nam zajrzeć za kotarę i przekonać się, że warto interesować się sprawami Bożymi, bo nie ma nic piękniejszego i ciekawszego na tym świecie niż On sam i bogactwo Jego życia. Przebywając w bliskości Boga stajemy się piękniejsi, lepiej uporządkowani i zdyscyplinowani”. Biskup zapewnił przybyłych o swojej modlitwie.
Po homilii każdy kandydat został imiennie wezwany przed ołtarz. Najpierw stanęło 12 animatorów, następnie 31 ceremoniarzy i 29 precentorów. Biskup odmówił specjalną modlitwę, podczas której pobłogosławił kandydatów. Poświęcił ich wodą święconą. Zewnętrznym znakiem wyróżniającym każą funkcję jest kolor sznura, na którym wisi krzyż oraz kolor paska przepasającego biodra, który stanowi część stroju liturgicznego. Biskup każdemu nałożył krzyże. Od tej pory pobłogosławione osoby mogą oficjalnie pełnić funkcje animatora, ceremoniarza i precentora.
Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele nowo pobłogosławionych wyrazili swoją wdzięczność biskupowi, kapłanom bezpośrednio przygotowujących ich do podjęcia nowych zadań: ks. Mateuszowi Gołosiowi, ks. Patrykowi Nagórnemu i ks. Piotrowi Zdzieborskiemu, wszystkim kapłanom którzy wspierali ich na tej drodze, rodzicom, alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, osobom świeckim zaangażowanym w przygotowanie kursów – zwłaszcza Paniom, które nie tylko zapewniały wyżywienie, ale nade wszystko umacniały rodzinną atmosferę podczas każdego zajadu. Ten rodzinny wymiar był obecny nie tylko w czasie kolejnych szkoleń, ale również podczas samej uroczystości. Słowa szczególnej wdzięczność popłynęły w stronę ks. kan. Zbigniewa Domirskiego – proboszcza parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Parafia ta stała się swoistym ośrodkiem formacyjnym Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Diecezji Drohiczyńskiej.
Jak mówi obrzęd błogosławieństwa, formacja wiernych do świadomego i owocnego uczestnictwa w liturgii została powierzona animatorom; natomiast dobre przygotowanie celebracji, czuwanie nad tym, aby wszystkie funkcje były sprawowane pięknie i zgodnie z przepisami liturgicznymi – to zadanie ceremoniarzy i precentorów.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski
źródło: drohiczyńska.pl