22 lutego 2017

Półkolonie w klasztorze

W dniach 13-18 II 2017r. odbyły się zimowe półkolonie ,,Przygoda z robotyką" zorganizowane po raz kolejny przez naszą parafię. Uczestniczyło w nich blisko 50 dzieci w wieku od 6 do 13 lat, większość z nich już po raz kolejny.

Przez trzy dni podopieczni brali udział w warsztatach z robotyki, na których mieli możliwość budowania robotów z klocków i ich programowania. Poza tym uczestniczyli w zajęciach plastycznych, przygotowując upominki walentynkowe, sznurkowe breloczki, maski karnawałowe. Młodzi ludzie wykazali się wielką pomysłowością oraz dowcipem kreując recyklingowe modele robotów, a także ich prezentacje. Ruch zapewniały zajęcia przy stole  tenisowym i bilardowym, a także taneczne zabawy i próby tańca robotów.

W ramach dwóch dni wyjazdowych uczestnicy zajęć pojechali do Drohiczyna, gdzie zwiedzili Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II, w którym z wielkim zainteresowaniem odkrywali pamiątki przeszłości diecezji. Obejrzeli także wystawę starych motocykli i pamiątek etnograficznych w Parku Kulturowo-Historycznym ,,Bug-pogranicze kultur i religii". Dodatkowo wzięli udział w zabawach konstrukcyjno-integracyjnych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Drohiczynie. Dzieci pojechały także do Warszawy. Tam w Centrum Nauki „Kopernik” obejrzały m.in. przedstawienie teatru robotycznego  ,,O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystalii", będące adaptacją jednej z ,,Bajek robotów" Stanisława Lema. Zwiedzając wystawy stałe i czasowe koloniści poznawali prawa nauki porządkujące świat, wykonywali różnorodne eksperymenty, na własnej skórze doświadczając tychże praw. Kolejną atrakcją tego dnia była wizyta w kręgielni (dla wielu pierwsza w życiu), w której odbył się godzinny turniej, z równym zaangażowaniem uczestniczyli w nim starsi i młodsi, a każdy rzut (nawet ten mniej celny) był wielkim wydarzeniem.

W sobotę na zakończenie półkolonii, jak na karnawał przystało, odbył się  bal kostiumowy, podczas którego bawiły się wspólnie dzieci z połączonych grup z Bazyliki i Klasztoru. Były tańce, konkursy, słodkie przekąski, mnóstwo dobrego humoru i zapewnień, że spotykamy się za kilka miesięcy na następnych półkoloniach.

A wszystko pod kierownictwem ks. Krzysztofa Nagórnego i opieką doświadczonych wolontariuszy, którzy już od wielu sezonów zajmują się organizowaniem czasu wolnego dzieciom. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tak wartościowej formy spędzenia czasu.

45 0.3641049861908