Dyżur Penitencjarza Diecezjalnego

I piątek miesiąca od godz. 16.00 do 17.00

Czynna od poniedziałku do soboty do godz. 8.30 oraz po Mszy św. wieczornej do godz. 18.00.

Roman Postek + 48 667 684 406

tel. (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

20 marca 2017

Jan Dobrogost Krasiński - Pamięci Fundatora

W marcu bieżącego roku mija 300. rocznica śmierci Jana Dobrogosta Krasińskiego, który zgodnie z ostatnią wolą jest pochowany w naszym kościele parafialnym. Jan Dobrogost Krasiński był możnowładcą, piastował wiele funkcji w Ojczyźnie. Brał udział w zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Był fundatorem obu świątyń w Węgrowie oraz Pałacu Krasińskich w Warszawie.

Z tej racji 19 marca w naszej świątyni odbyły się uroczystości upamiętniające pogrzeb Fundatora, które rozpoczęły się do Eucharystii w języku łacińsko-polskim sprawowanej przez bpa Tadeusza Pikusa oraz ks. dra Mariusza Boguszewskiego z oprawą muzyczną zespołu Ars Nova. Podczas Mszy się przywołano autentyczne mowy pożegnalne, wygłaszane 300 lat temu nad trumną Jana Dobrogosta. Po Mszy z udziałem przedstawicieli bractw kurkowych i grup rekonstrukcyjnych złożono kwiaty przy trumnie Krasińskiego, która znajduje się w podziemiach kościoła. W krypcie fundatora powieszono portret trumienny Dobrogosta, który wykonał Roman Postek. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele parlamentu: Wicemarszałek Senatu Maria Koc i poseł na Sejm Grzegorz Woźniak, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departamentu Ochrony Zabytków Zbigniew Maj, władze samorządowe z Burmistrzem Krzysztofem Wyszogrodzkim i Wicestarostą Haliną Ulińską, dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, sędzia Trybunału Stanu i członek Zarządu Enea Operator Andrzej Kojro, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman Kochanowicz. Obecny był także Prezes Zarządu PGE Dystrybucja S.A. Wojciech Lutek – sponsor główny wydarzenia. Przybyli delegaci Bractw Kurkowych z Ciechanowca, Warszawy i Konstantynowa, Konna Straż Przyrody i Tradycji oraz Podlaska Chorągiew Husarska z repliką sztandaru Jana III Sobieskiego. Podczas wydarzenia obecni byli także proboszczowie węgrowskich parafii z księdzem dziekanem Leszkiem Gardzińskim na czele. Po zakończonym nabożeństwie odbył się koncert zespołu Ars Nova.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez parafię poklasztorną, Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Odbywało się pod patronatem ordynariusza drohiczyńskiego bpa Tadeusza Pikusa i Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, a także Radia Dla Ciebie.

Wydarzenie odbyło się w ramach programu kulturalnego w ramach programu RPO Mazowsze 2007-20013 „Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości oferty kulturalnej dzięki pracom ratunkowym w zabytkowym kościele p.w. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie”.