27 czerwca 2017

Koncert Krzesimira Dębskiego

25 czerwca w naszej parafii odbył się koncert inaugurujący II Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, pod honorowym patronatem Marii Koc Wicemarszałek Senatu RP.

Pierwszym z ośmiu koncertów, jakie będą odbywały się w kościołach powiatu Węgrowskiego, był Krzesimira Dębskiego z orkiestrą Primuz z Łodzi, zatytułowany "Kompozycje Krzesimira Dębskiego". W trakcie było można usłyszeć między innymi utwory skomponowane na potrzeby polskich produkcji filmowych, takich jak: „W Pustyni i w Puszczy”, „Ogniem i Mieczem”. Aura poklasztornej świątyni, doskonała akustyka i odpowiednio dobrane światło estradowe, połączone z pięknie wykonanymi utworami przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi wprowadziły przybyłych na koncert w doskonałą ucztę wrażeń estetycznych. Muzyka, zwłaszcza w wykonaniu instrumentów smyczkowych, posiada szczególny charakter. Ma możliwość pobudzić wrażliwość, a tym samym pomaga otwierać ludzkie serca na pragnienie spotkania z Absolutem i drugim człowiekiem.

Na zakończenie koncertu, Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP podziękowała organizatorom: Zofii Paczóskiej oraz dr. hab. prof. AMFCH Jarosławowi Wróblewskiemu. Gratulując głównej pomysłodawczyni wyraziła słowa uznania za pomysłowość i chęć przybliżania mieszkańcom naszych małych ojczyzn sztuki muzycznej z górnej półki, bowiem nie zawsze mieszkańcy małych miejscowości mają możliwość na żywo usłyszeć takie gwiazdy jak Krzesimir Dębski. Tym bardziej taka inicjatywa zasługuje na szczególne słowa wdzięczności, że w Węgrowie są osoby, które pragną zrobić coś pięknego i wartościowego dla mieszkańców miasta. Do tych słów uznania przyłączyły się władze samorządowe: Halina Ulińska – Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego, a także Leszek Redosz – Wiceburmistrz Węgrowa. Organizacja festiwalu była możliwa dzięki zaangażowaniu Zofii Paczóskiej, która szukając środków finansowych była w stanie dotrzeć do wielu instytucji zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiat Węgrowski, Miasto Węgrów, Gminę Łochów oraz Gminę Liw. Natomiast dobór repertuaru, był możliwy dzięki nawiązaniu współpracy z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Imprezą towarzyszącą koncertowi, było spotkanie autorskie z Krzesimirem Dębskim, które odbyło się 26 czerwca w Muzeum Zbrojowni Zamku w Liwie, podczas niego kompozytor prezentował i podpisywał swoją autorską książkę „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”.