13 lipca 2017

Sensacyjne odkrycie

W ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obejmującego pracę polegające na przywróceniu pierwotnego charakteru świątyni poreformackiej w Węgrowie, pod jednym z obrazów wiszących na ścianie w bocznej nawie świątyni odkryto tajemniczy schowek. Okazuje się, że ten obraz od połowy XVIII w,, czyli od momentu kiedy do schowka włożono ostatni z trzech „przedmiotów”, raczej nie był zdejmowany, bowiem pod nim znajdują się oryginalne tynki, nigdy nie przemalowywane. Wewnątrz schowka znalazły się trzy serca fundatorów i dobrodziejów związanych z węgrowskim Klasztorem, powiązanych z rodziną Jana Dobrogosta Krasińskiego. Serca zostały złożone w pięknie zdobionych srebrnych i pozłacanych puszkach. Jan Dobrogost Krasiński fundator węgrowskich świątyń oraz budowniczy Pałacu Krasińskich w Warszawie, jak również serca osób, które schowane były przez wieki w ścianie świątyni, spoczywają w podziemiach kościoła, które jest udostępnione do zwiedzania.

Niecodzienne i zaskakujące znalezisko w pewnym stopniu pomoże lepiej zrozumieć i naświetlić klimat wyposażenia świątyni, zwłaszcza pod kątem szczególnego miejsca pamięci osób znamienitych i zasłużonych dla naszej Ojczyzny. Bowiem odnalezione serca, jak również osoby pochowane w podziemiach kościoła pochodzą z całej ówczesnej Polski. Niewykluczone, że Jan Dobrogost Krasiński w swoim zamyśle jako fundator i dobrodziej Węgrowa, zapragnął, aby w miejscu gdzie został pochowany i gdzie znajduje się piękny sarmacki nagrobek w świątyni, był szczególnym miejscem pamięci osób, które poprzez świadectwo swojego życia przyczyniały się do rozwoju małych ojczyzn, a także Ojczyzny.

10 lipca gościła komisja konserwatorska z Warszawy i Siedlec, aby zapoznać się z nowym odkryciem, a także z postępem prac wewnątrz świątyni: pracami konserwatorsko-restauracyjnymi przy czterech freskach w bocznych nawach, a także przy malowaniu wnętrza kościoła. Znalezisko będzie zaprezentowane w najbliższą niedzielę podczas każdej Eucharystii.