2 września 2017

Jan Dobrogost Krasiński i Artyści

27 sierpnia na węgrowskim Rynku odbyło się plenerowe widowisko historyczne „Jan Dobrogost Krasiński i Artyści”, z udziałem grup rekonstrukcyjnych, pod honorowym patronatem wicemarszałek Senatu RP Marii Koc.

W bieżącym roku, kiedy w Węgrowie obchodzona jest 300-setna rocznica śmierci Jana Dobrogosta Krasińskiego, ówczesnego właściciela Węgrowa, fundatora węgrowskich świątyń oraz Pałacu Krasińskich w Warszawie, inscenizacja opowiadała o tym jak fundator sprowadził do Węgrowa min. włoskich artystów z dworu Jana III Sobieskiego. Impreza o charakterze kulturalno-edukacyjnym została poszerzona o wiele innych inicjatyw, dedykowanych do każdej grupy wiekowej. Zanim Orszak przybył na Rynek, odbyły się między innymi  warsztaty kulinarne, pokaz dawnych tańców dworskich, koncert miejskich zespołów. Po przybyciu na płytę Rynku miała miejsce parada husarska z opisem uzbrojenie i symboli. Następnie odbyła się inscenizacja, która opowiadała o tym jak Jan Dobrogost Krasiński budował w Węgrowie dwa obiekty sakralne, wraz z klasztorami. W widowisku wzięli udział: Podlaska Chorągiew Husarska, Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji i I Pułku Strzelców Konnych, Podlasko-Kozierackie Bractwo Kurkowe, Zespół „Sokołowianie”, a także dyrektor MGOK w Łochowie oraz aktorzy z Teatru Amatorskiego w Węgrowie. Scenariusz został napisany przez Marię Koc oraz Romana Postka. Zwieńczeniem był koncert prezentujący znane przeboje włoskiej muzyki. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele  samorządu węgrowskiego oraz mińskiego, spółek skarbu państwa: Wojciech Lutek – Prezes PGE Dystrybucja, Andrzej Koiro – prezes Enea, a także inni zaproszeni goście z różnych instytucji. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej oraz Parafia pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie. Partnerami było Miasto Węgrów, Węgrowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Niezłomni” oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU. Patronat medialny objęła Telewizja Polska oraz Fundacja Episkopatu Polski OPOKA.

Galeria Zdjęć

Zdjęcia: Michał Rząca