18 września 2017

Wielki Gościniec Litewski

Na Zamku Królewskim w Warszawie, 18 września o godzinie 11.00 odbyła się konferencja prezentująca dotychczasowy dorobek i plany na przyszłość związane z Wielkim Gościńcem Litewskim, a także z akcją „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”.

Inicjatorem spotkania, w które zaangażowały się różne instytucje, jak również reaktywacji historycznego szlaku łączącego Warszawę z Wilnem, była Maria Koc – wicemarszałek Senatu RP. W spotkaniu wzięli udział Witold Bańka, minister sportu i turystyki; Robert Andrzejczak, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej; Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej; Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity, prezes Chopin Airport Development Gheorghe Marian Cristescu oraz liczni przedstawiciele świata kultury, a także goście z Chin i Litwy.

Podczas konferencji minister Witold Bańka stwierdził, że Polska pracuje nad wizerunkiem kraju bezpiecznego, wolnego od zagrożeń, z którymi borykają się niektóre kraje Starego Kontynentu. Jest to zauważalne we wzmożonym ruchu turystycznym wśród obcokrajowców, szczególnie przybyszów z Chin. Mamy wiele miejsc nieodkrytych w Polsce, które można w sposób znakomity promować nie tylko w kraju, ale również za granicą i Wielki Gościniec Litewski jest właśnie przykładem takiej marki. Z kolei Robert Andrzejczuk przypomniał, że szlak Wielki Gościniec Litewski został wyróżniony jako marka turystyczna w konkursie Komisji Europejskiej EDEN, która ma na celu wyłonić najlepszy europejski cel podróży. Maria Koc, wyraziła słowa wdzięczności przybyłym osobom za zaangażowanie i włączenie się w promocję Wielkiego Szlaku Litewskiego, który przede wszystkim ukazuje z jednej strony wartość historyczną, ale także promuje Polskę wschodnią z jej licznymi walorami dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Historię oraz ideę Szlaku przedstawił Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Wielki Gościniec Litewski nawiązuje do dawnego szlaku handlowego i pocztowego z czasów I Rzeczypospolitej. Łączył on dwa miasta: Warszawę i Wilno. Przebiegał przez Sulejówek, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białystok, Grodno, Druskienniki i Troki. Droga zajmowała siedem dni, zatrzymywano się w licznych stacjach pocztowych, gdzie zmieniano konie, a podróżnym oferowano noclegi i wyżywienie. Wśród podróżujących były osoby różnych stanów, w tym królowie, magnaci, artyści i podróżnicy. Jeden z podróżników światowej sławy pozostawił po sobie zapisek, w którym dokładnie zobrazował, jak wyglądała w owym czasie jedna ze stacji, którą była Poczta w Sokołowie Podlaskim.

Wielki Gościniec Litewski, jako atrakcja turystyczna została reaktywowany w 2013 roku, z inicjatywy Marii Koc, która wtedy była dyrektorem Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Na przestrzeni tych lat udało się zainicjować wiele imprez, które mają na celu przybliżyć zarówno walory turystyczne, jak również dziedzictwo historyczne tego traktu i miejsc położonych na trasie jego przebiegu. Wśród działań reaktywujących i promujących szlak znajdują się odbywające się na Zamku w Liwie turniej rycerski i turniej smaków oraz nadbużańskie spotkania folklorystyczne czy też oferta muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. Organizatorzy planują poszerzać ofertę o kolejne punkty stacyjne takie jak Drohiczyn, Ciechanowiec, Brańsk, Bielsk Podlaski, które będą miały na celu promować miejscowości wraz z zabytkami, a także lokalne zwyczaje i tradycje.

Podczas konferencji została również omówiona i wypromowana akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która odbędzie się od 6 do 8 października 2017 r. i jest w nią zaangażowanych ponad 560 firm związanych z sektorem turystycznym, hotele, restauracje oraz muzea. Podczas tego weekendu polskie rodziny oraz zagraniczni turyści będą mogli skorzystać z oferty usług z 50-procentową zniżką. Ta akcja została podjęta w ubiegłym roku przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i kontynuowana jest przez Polską Organizację Turystyczną. Jest to doskonała okazja do poznawania zakątków naszej Ojczyzny oraz zacieśniania więzi rodzinnych.

Promocja Wielkiego Gościńca Litewskiego, ukazująca walory historyczno-kulturalne odbędzie się w programie TVP1 „Zakochaj się w Polsce”, który będzie emitowany 1 października o godz. 10.40. Dodatkowo PKP Intercity będzie reklamowało Szlak dla podróżnych na wyświetlaczach w pociągach. Ponadto oferuje nowe połączenia do Grodna na Białorusi, które jest na Szlaku, a w dalszej perspektywie po zniwelowaniu barier technicznych do Wilna. Z kolei Poczta Polska rozważa wypuszczenie znaczków pocztowych prezentujących położone na szlaku atrakcje.

Organizatorzy konferencji oraz idei Wielkiego Gościńca Litewskiego komplementarnie wyszli na zapotrzebowanie edukacji historycznej, uwzględniając chęć poznawania nowych miejsc i historii ludzi, którzy zamieszkują poszczególne miejsca stacyjne Wielkiego Gościńca Litewskiego. Zaprosili do współtworzenia i promocji tego Szlaku osoby oraz instytucje historycznie z nim związane, a także angażując instytucje Skarbu Państwa proponują polskim rodzinom w przystępnej cenie możliwość poznania polskiej historii, tradycji i zwyczajów oraz możliwości spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych, a tym samym umocnienia więzi rodzinnych.

Zachęcamy do zapoznania się na stronach internetowych z:

Akcja Weekend za pół ceny

Wielki Gościniec Litewski