7 lutego 2018

Wielokulturowość Węgrowa - Muzeum w Klasztorze

Parafia od jakiegoś czasu nosiła się z zamysłem, aby w podziemiach klasztoru utworzyć muzeum opowiadające o wielokulturowości Węgrowa. Zazwyczaj taka forma budowania wrażliwości na historię, kulturę oraz sztukę, bardzo często dla wielu osób, zwłaszcza dla młodego pokolenia kojarzy się z czymś niezwykle odległym dla ich mentalności i potrzeb, nie interesującym, czymś co w gruncie rzeczy nie jest w stanie nic wnieść do ich życia, a zarazem ubogacić i sprawić, że codzienność poprzez poznanie swojej tożsamości może stać się o wiele bardziej ciekawa i atrakcyjna. Dlatego też biorąc pod uwagę wrażliwość i potrzeby tej grupy społecznej, muzeum w klasztorze będzie opowieścią w nowatorskiej i adekwatnej formie dla wrażliwości współczesnego człowieka, dedykowaną młodemu pokoleniu naszego miasta, a także turystom odwiedzającym Węgrów. W ubiegłym roku rozpoczęły się prace adaptujące podziemia do utworzenia w nim takiej placówki. Na ten cel miasto Węgrów w 2017 roku przeznaczyło kwotę 40 tys. złotych, całość prac przekracza kwotę 100 tys. zł. Pani Wicemarszałek Senatu Maria Koc podzieliła się dobrą nowiną, że przedstawiona przez nią idea powstania w klasztorze takiego muzeum spotkała się z zainteresowaniem i w budżecie Państwa na 2018 rok została na ten cel zagwarantowana kwota w wysokości 360 tys.

6 lutego na plebanii odbyło się spotkanie, podczas którego został przedstawiony zamysł powstania muzeum w podziemiach, a także pierwsze wstępne konsultacje dotyczące charakteru i merytorycznej strony placówki. W spotkaniu wzięli udział ks. dr Romuald Kosk – proboszcz parafii; Maria Koc – Wicemarszałek Senatu; dr Marek Sobisz – kustosz klasztoru. Na zaproszenie Pani Marszałek do grona gospodarzy dołączyli: ks. dr Zenon Czumaj – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie; Jadwiga Giers – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej oraz wiceprezes tego stowarzyszenia Małgorzata Konopińska; dr Grzegorz Ryżewski – główny specjalista w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w Białymstoku; dr Michał Gochna – Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; Roman Postek – dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie; Radosław Jóźwiak – nauczyciel historii w LO w Węgrowie; Mariusz Sowa – architekt. Oprócz merytorycznej dyskusji i podziału poszczególnych zadań zebrani zeszli do podziemi, aby zapoznać się z przestrzenią, w której ma zostać utworzone muzeum. Proboszcz parafii oprowadził i opowiedział o zakresie prac jakie zostały ostatnio poczynione.

Muzeum będzie opowieścią o historii i wielokulturowości Węgrowa. Niekiedy jako mieszkańcy jesteśmy nieświadomi bogactwa i piękna historii naszego małego miasteczka. Każdy z nas może wnieść swój wkład w tworzenie opowieści o naszej tożsamości. W związku z tym, zwracamy się z serdeczną prośbą: jeżeli ktoś posiada jakieś ciekawe i mało znane dokumenty czy fakty związane z przeszłością Węgrowa, od XV w. do czasów II wojny światowej prosimy o skontaktowanie się z parafią, albo Markiem Sobiszem pod nr telefonu 791 176 604.