12 maja 2018

Uroczyste podpisanie umowy

Umowę o dofinansowaniu rewitalizacji dwóch klasztorów w Polsce i na Ukrainie podpisano w środę w parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie (Mazowieckie). Wartość przyznanych środków to 2,37 mln euro pochodzących z funduszy UE.

Przedsięwzięcie „Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska – wykorzystanie potencjału dziedzictwa historycznego zakonu Reformatorów dla rozwoju turystki i życia społecznego” jest jednym z siedemnastu w tematyce dziedzictwa, wybranych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju do dofinansowania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Dofinansowanie w kwocie 2 mln i 374 tys. euro jest przeznaczone na rewitalizację zespołu klasztornego parafii w Węgrowie oraz klasztoru w Rawie Ruskiej na Ukrainie.

W węgrowskim klasztorze ma powstać Centrum Dialogu Kultur, natomiast w zespole klasztornym w Rawie Ruskiej otwarty zostanie dom dziecka dla sierot wojennych z Donbasu. Przedsięwzięcie ma także zainicjować program turystyczny „Szlak Klasztorów Poreformackich”.

9 maja umowę w imieniu strony polskiej i ukraińskiej podpisał proboszcz węgrowskiej parafii ks. Romuald Koska z przedstawicielem rządu odpowiedzialnym za program dofinansowania, wiceministrem inwestycji i rozwoju Adamem Hamryszczakiem.

Podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin zwróciła uwagę, że wszystkie projekty transgraniczne odwołują się do zasad solidarności, współpracy, dialogu i tolerancji. W jej opinii są to wartości, które „nam przyświecają i są ciągle przecież ważne”.

Zdaniem Magdaleny Gawin tym wartościom zawdzięczamy pokój w naszej części Europy. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniała też, że Ukraina nie cieszy się obecnie pokojem i dlatego tak ważne są wspólne przedsięwzięcia transgraniczne. W jej opinii mają one prowadzić „do wzajemnej wymiany doświadczeń i solidarności”.

„Węgrów jest małą miejscowością o bardzo bogatej tradycji, wspaniałej architekturze; to rzeczywiście perła baroku na skalę europejską. Natomiast mieszkańcy tych miast nie mają świadomości dziedzictwa, jakie ich otacza. Każdy zabytek – nawet odnowiony – jeśli nie ma nowej funkcji, to jego czas jest obliczony. Każdy zabytek musi żyć” – dodała.

Wicemarszałek Senatu Maria Koc zaznaczyła, że Węgrów jest miastem zabytkowym, a ich rewitalizacja to także „zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń”. W jej opinii, już od swojego powstania klasztor parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego był „bardzo ważnym miejscem w skali całego kraju”.

Według wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery najważniejszy w przedsięwzięciu jest aspekt współpracy międzynarodowej, kontaktów międzyludzkich i wartości historycznej. Wojewoda zwrócił także uwagę, że liczba Ukraińców przyjeżdżająca na Mazowsze to liczba „nie idąca w tysiące, lecz w setki tysięcy osób” i ma to istotne znaczenie dla naszej współpracy z tym krajem.

Odnosząc się do dotowania obiektów zabytkowych, Zdzisław Sipiera zaznaczył, że „na Mazowszu pojawiły się środki, których nigdy wcześniej nie były widziane, jeśli chodzi o konserwacje zabytków. Przeszliśmy z poziomu kilkuset tysięcy złotych na kwoty prawie dwudziestomilionowe. To i tak jest za mało, ale jest to początek” – zapowiedział.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak przypomniał, że w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina wybranych zostało 17 projektów na łączną kwotę ponad 33 mln euro.

Pięć z nich to projekty polsko-białoruskie, 10 polsko-ukraińskie oraz dwa projekty trójstronne. Dotyczą one promocji lokalnej kultury i historii oraz ochrony dziedzictwa naturalnego.

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 realizowany jest w ramach unijnego Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, który służy budowaniu współpracy z krajami sąsiednimi spoza UE. Program obejmuje wschodnie województwa Polski (podlaskie, lubelskie, podkarpackie, wschodnia część mazowieckiego) oraz zachodnie obwody Białorusi i Ukrainy. Budżet programu to ponad 183 mln euro. Dofinansowuje on wspólną, międzynarodową realizację projektów w tamach 4 obszarów tematycznych: dziedzictwa kulturowego i naturalnego, poprawy dostępności regionów, bezpieczeństwa, ochrony granic.

Na uroczystości obecni byli: abp. Mieczysław Mokrzycki - metropolita Lwowski; bp. prof. dr hab. Tadeusz Pikus - ordynariusz drohiczyński, Maria Koc - wicemarszałek Senatu RP; prof. dr hab. Magdalena Gawin - wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Adam Hamryszczak - wiceminister Inwestycji i Rozwoju; Zdzisław Sipiera - wojewoda mazowiecki; Marek Renik - kierownik Delagatruy Urzędu Mazowieckiego w Siedlcach; Mirosław Starczewski - kierownik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatury w Siedlcach; Krzysztof Wyszogrodzki - burmistrz Węgrowa oraz Zofia Paczóska - koordynator projektu.

źródło: PAP

zdjęcia: Patryk Buta, Marek Sobisz