16 czerwca 2018

Ekumeniczne spotkanie

15 czerwca w Węgrowskim Ośrodku Kultury oraz w Parafii poklasztornej w Węgrowie

odbyło się ekumeniczne spotkanie różnych kościołów chrześcijańskich. Organizatorami wydarzenia o charakterze naukowo-modlitewnym było: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz katedra Dialogu Kultury Artystycznej i Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Spotkanie rozpoczęło się od sympozjum ekumenicznego połączonego z ogólnopolską konferencją naukową. Wszystkich przywitał i wprowadził w ideę spotkania dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman Kochanowicz. Zebrani mieli możliwość wysłuchać krótkiego wystąpienia ks. prof. Waldemara Cisły, dyrektora Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który jednocześnie wprowadził i tłumaczył świadectwo bpa Edwina Dela Pena z Filipin, który w tych dniach przebywał w Polsce i odwiedził jeszcze Łódź Poznań oraz Licheń. Po tym oficjalnym rozpoczęciu i wprowadzeniu spotkanie w Domu Kultury przebiegało w dwóch salach. Na Sali widowiskowej można było posłuchać referatów prezentujących kościoły chrześcijańskie: katolicki, prawosławny, ewangelicko-augsburski oraz starokatolicki mariawitów. Z kolei na Sali konferencyjnej równocześnie odbywała się Ogólnopolska Konferencja z udziałem księży profesorów z pięciu ośrodków akademickich z Polski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Warszawska).

Druga część spotkania odbyła się w węgrowskim klasztorze, gdzie przedstawiciele religii chrześcijańskich zgromadzili się na wspólnej modlitwie w intencji rodzin, Ojczyzny oraz pokoju na świecie. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. dr Rafał Pokrywiński, delegat biskupa drohiczyńskiego, odpowiedzialny za sprawy ekumenizmu w diecezji. Ta wspólna modlitwa była wypełniona psałterzem „Dialog człowieka z Bogiem”, który wykonywał Jakub Kozub. Na zakończenie zebrani zeszli do krypt pod kościołem, aby złożyć wieniec przy trumnie Jana Dobrogosta Krasińskiego i pomodlić się za jego duszę.

W trakcie sympozjum , na wniosek  Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, dwie osoby otrzymały szczególne wyróżnienie: „złote odznaki” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opiekę nad zabytkiem. Odznaczony został ks. kan. dr Romuald Kosk oraz dr Marek Sobisz. Uroczystego wręczenia dokonała Maria Koc –Wicemarszałek Senatu RP oraz Mirosław Starczewski – kierownik Delegatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w Siedlcach. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: biskup drohiczyński ks. bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus, biskup Warszawski Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. bp Jan Cieślar, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów kapł. Marek Babi, Maria Koc –Wicemarszałek Senatu RP, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny: Portal Fundacji Episkopatu Polski OPOKA, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki, Radio dla Ciebie.