Dyżur Penitencjarza Diecezjalnego

I piątek miesiąca od godz. 16.00 do 17.00

Czynna od poniedziałku do soboty do godz. 8.30 oraz po Mszy św. wieczornej do godz. 18.00.

Roman Postek + 48 667 684 406

tel. (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

14 maja 2018

Rostrzygnięcie konkursu plastycznego

301 prac z 51 placówek wpłynęło do diecezjalnego konkursu plastycznego pt. ,,Kapliczki, krzyże i figurki przydroże w mojej miejscowości”, którego rozstrzygnięcie odbyło się 11 maja 2018 r. w murach węgrowskiego klasztoru, gdzie funkcjonuje Katolickie Przedszkole św. Antoniego.

Konkurs plastyczny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym rozpoczął się od przywitania gości, zaprezentowania programu spotkania, a następnie występu słowno-muzycznego dzieci z Przedszkola Katolickiego w Węgrowie. W dalszej kolejności, podopieczni z Węgrowskiego Ośrodka Kultury zagrali na pianinie utwory Fryderyka Chopina wprowadzający tym samym wszystkich w uroczysty nastrój.

Komisja w składzie: ks. Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Roman Postek – historyk sztuki, Małgorzata Pepłowska – twórczyni ludowa wyróżniła oraz nagrodziła prace 49 autorów. W każdej grupie wiekowej została stworzona dodatkowa kategoria dla prac przygotowanych wspólnie z rodzicami. Ks. bp Tadeusz Pikus, ks. Romuald Kosk- proboszcz Parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy oraz dyrektor Katolickiego Przedszkola w Węgrowie, Halina Ulińska – wicestarosta powiatu węgrowskiego wręczyli dzieciom dyplomy oraz drobne upominki.

Przy ocenie dostarczonych prac konkursowych komisja kierowała się: zdolnością z tematem, samodzielnością wykonania, walorami artystycznymi oraz estetyką wykonania.

Celem konkursu było m.in.: poznanie symboliki krzyży, rozwijanie twórczego myślenia u dzieci, zdobycie wiedzy na temat krzyży, kapliczek i figurek jako małych budowli architektury sakralnej oraz miejsc gromadzenia się społeczności lokalnej podczas nabożeństw majowych, czerwcowych, poświęcenia pól, wyprowadzenia zmarłych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ks. bp Tadeusz Pikus, Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Burmistrz Miasta Węgrów Krzysztof Wyszogrodzki, Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej, Niedziela Podlaska, Portal podlasie24.pl, KRP zapewniło patronat medialny. Wydarzenie odbyło się w ramach programu kulturalnego w ramach programu RPO Mazowsze 2007-20013 „Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości oferty kulturalnej dzięki pracom ratunkowym w zabytkowym kościele p.w. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie”.