16 marca 2019

Otwarcie ekspozycji muzealnej "Węgrów - miasto wielu kultur i religii"

Prace nad ekspozycją muzealną „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” powoli dobiegają końca. 28 marca o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste otwarcie, będące podsumowaniem wysiłku wielu osób i instytucji zaangażowanych w tworzenie takiej formy opowieści o bogatej historii naszego miasta. Podczas otwarcia przewidziany jest program kulturalny, w który z wielkim sercem zaangażował się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z ,,,Węgrowa. Dzieci pod opieką nauczycieli przygotowywali inscenizację teatralną opowiadającą o pewnym doświadczeniu życia jednej z religii/kultur żyjących w Węgrowie. Nie zabraknie także akcentu muzycznego w wykonaniu Anety Mroczek (fortepian), Anny Filipek (śpiew) oraz Tomasza Mirowskiego (skrzypce). Jednym z elementów uroczystości, będzie niespodzianka dla wszystkich zebranych.

Inicjatywa powstania w podziemiach klasztoru muzeum opowiadającego o Węgrowie, o współistnieniu różnych religii w mieście, zrodziła się w 2013 roku. Jej inicjatorką była ówczesna dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Maria Koc. Na przestrzeni minionych lat, pomimo wysiłku członków Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur, nie udało się z racji  finansowych wcielić tej idei w życie. Dopiero pod koniec 2017 roku pojawiła się nadzieja, że pomysł stanie się faktem, a to za sprawą inicjatywy Marii Koc, dzięki której zarezerwowano środki w budżecie państwa na 2018 rok.

Prace adaptacyjne trwały od czerwca minionego roku, a zakończyły się grudniu. W międzyczasie zostali zaproszeni do współpracy historycy nad tworzeniem scenariusza ekspozycji, którzy odwiedzili archiwa w Polsce, na Białorusi oraz na Litwie. W gronie osób, które poświeciły dużo czasu i energii znaleźli się: Michał Gochna, Roman Postek, dr Grzegorz Ryżewski, oraz Radosław Jóźwiak. Cenne spostrzeżenia i uwagi wniósł Bogusław Niemirka. Wielką życzliwość i pomoc przy tworzeniu ekspozycji okazała Synagoga im. Nożyków w Warszawie, Parafia Prawosławna w Siedlcach oraz w Warszawie, a także Parafia protestancka w Węgrowie.

Interesujący projekt aranżacji w oparciu o zaproponowany scenariusz przygotowała firma architektoniczno-projektowa Plasma Project z Krakowa. Zostały wykorzystane dostępne środki wyrazu, takie jak cegła, beton, metal oraz drewno, a także światło, dźwięk i multimedia. Każdy z tych komponentów ma swoje uzasadnienie treściowe, za którym kryje się pewna idea.

Zaproponowany przez pracownię architektoniczną projekt adaptacji i aranżacji podziemi przekraczał kwotę miliona złotych, co dla parafii stało się kwotą niemożliwą do zrealizowania. Jednak dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało się zminimalizować koszty i sprostać zadaniu. Przykładem jest firma Addit z Węgrowa, a szczególnie osoba Mariana Kilmka, dyrektora zarządzającego, który podczas rozmowy zaproponował, że „Pracowania Prototypów”, pracownicy tego działu, wykonają elementy metalowe nieodpłatnie. Widać było w postawie członków działu „Prototypów” wielkie zaangażowanie i fachowe wykonanie. Podobnie zachowała się firma Efekt Studio z Sokołowa Podlaskiego, która zrezygnowała z honorarium za samo przygotowywanie ponad 100 projektów poszczególnych ekspozytorów znajdujących się na wystawie.

Powstanie ekspozycji muzealnej „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, udało się zrealizować dzięki zrozumieniu, życzliwości i oddaniu wielu instytucji i osób. Taka postawa jest niezwykle cenna i godna wyrazów wdzięczności. Prace adaptacyjne zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z funduszu Promocji Kultury. Partnerem ekspozycji jest Totalizator Sportowy, a samo otwarcie wystawy, dzień uroczystości, który odbędzie się 28 marca został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Węgrowa.