2 maja 2019

Uroczystości odpustowe w Opinogórze

W Kościele 2 maja wspominamy św. Zygmunta, zasłużoną postać dla starożytnej Europy, przez niektórych hagiografów porównywany jest do króla Dawida. Na zaproszenie proboszcza parafii św. Zygmunta ks. kan. Jarosława Arbata w Opinogórze oraz dyrektora Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Romana Kochanowicza w uroczystościach odpustowych uczestniczył ks. dr kan. Romuald Kosk, proboszcz naszej parafii oraz Maria Koc, wicemarszałek Senatu. Tego dnia Opinogóra gościła wielu znamienitych gości, a to za sprawą połączenia wielu wydarzeń: parafialnego odpustu, sakramentu bierzmowania oraz pobłogosławienia krypt pod kościołem.

Eucharystii przewodniczył bp Adam Marcinkowski, który udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży. Na zakończenie Eucharystii pobłogosławił odnowione krypty pod kościołem, w których spoczywa wielu członków rodziny Krasińskich.

Roman Kochanowicz oprowadził delegację z Węgrowa po Muzeum Romantyzmu, na który składa się kilka obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku  krajobrazowego urządonego w stylu angielskim. Najstarszymi są: neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, w którym organizowane są ekspozycje czasowe. W jednym z budynków znajduje się bogata w zbiory ekspozycja "Malarstwo polskie epoki romantyzmu", gdzie można podziwiać piękne obrazy polskich malarzy oraz ciekawie zaaranżowaną wystawę poświęconą polskiej hsitorii XX wieku. W pałacu, w którym mieszkał Zygmunt Krasiński, oprócz licznych dzieł sztuki, znajduje się w depozycie ołtarz z obrazem przedstawiającym św. Jana Nepomucena, który został użyczony przez naszą parafię Muzeum Romantyzmu. W ramach depozytu, Muzeum Romantyzmu poddało pracom konserwatorskim ołtarz wraz z obrazem, który po renowacji prezentuje się bardzo okazale i za jakiś czas odnowiony powróci do naszej parafi.