2 czerwca 2019

Młodzież przyjęła sakrament bierzmowania

30 maja w naszej parafii z rąk ks. bpa Tadeusza Pikusa grono 73 osób przyjęło sakrament bierzmowania, jako jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.

Młodzież, która w tym roku przystąpiła do bierzmowania, przygotowywała się do niego przez rok czasu pod opieką ks. Daniela Obzejty, a także ks. Piotra Śledzia. Spotkania formacyjne odbywały się co miesiąc w oparciu o wskazania Konferencji Episkopatu Polski z 2017 roku przygotowane przez Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Diecezji Drohiczyńskiej. Prowadzili je animatorzy działający w parafialnych grupach: Neokatechumenacie, Odnowie w Duchu Świętym, a także siostra zakonna oraz katecheci świeccy.

Sakrament bierzmowania został udzielony podczas Eucharystii, na którą przybyli księża posługujący w dekanacie węgrowskim, z Miedzny, Ruchny, Starejwsi, Węgrowa na czele z dziekanem ks. prał. Leszkiem Gardzińskim. Ksiądz biskup w homilii podkreślił rolę darów Ducha Świętego w życiu chrześcijanina. Przed uroczystym błogosławieństwem młodzież skierowała słowa wdzięczności do ks. bpa Tadeusza Pikusa; proboszcza parafii, ks. dra Romualda Koska; ks. Piotra Śledzia; animatorów i rodziców. Dziękując za obecność wręczyli kwiaty także ks. dr. Tomaszowi Szmurle oraz ks. prał. Leszkowi Gardzińskiemu, który jako dziekan jest szczególnie odpowiedzialny za kapłanów w dekanacie węgrowskim. Na zakończenie młodzież otrzymała egzemplarze Pisma Świętego, które mogą stać się drogowskazem, swoistym gps-em w dzisiejszym bardzo złożonym i trudnym świecie. Mnogość informacji, rzeczywistość cyfrowa, świat emocji, to wszystko wpływa i kształtuje świadomość, postrzeganie świata i relacji międzyludzkich przez młode pokolenie. Potrzebny jest im drogowskaz, który pomoże im przejść przez ten złożony okres dojrzewania i podprowadzi do Biblii, gdzie mogą odnaleźć najlepszą wskazówkę, aby uczynić ze swojego życia piękną i niesamowitą opowieść.

Po zakończeniu Eucharystii bp Tadeusz Pikus podchodził do zebranych dzieci w kościele, udzielił im osobistego błogosławieństwa oraz przekazał obrazki z wizerunkiem św. Michała Archanioła.