18 lipca 2019

Aktywny wypoczynek w Górach Stołowych

Tegoroczne wakacje rozpoczęły się bardzo aktywnie dla 20 – osobowej grupy młodych ludzi działających w KSM i służbie liturgicznej w naszej parafii, którzy w dniach 2 - 9 lipca 2019 r.   pod opieką ks. Sylwestra Grzeszczuka i wolontariuszy wybrali się na Dolny Śląsk, aby poznawać atrakcje tego regionu.W sfinansowaniu pobytu miało swój znaczący udział przede wszystkim Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, z Funduszu Kościelnego, a także parafia.

Był to czas formacyjny i rekreacyjny. Każdego dnia młodzież uczestniczyła we Mszy świętej celebrowanej w Dusznikach w kościele ojców franciszkanów.  Podczas kolejnych dni pobytu uczestnicy mieli okazję badać przyrodę ożywioną i nieożywioną Gór Stołowych w Ekocentrum Parku Narodowego w Kudowie Zdrój, zwiedzać dzikie szlaki turystyczne na Radkowych Skałach i Skalne Grzyby, a także wspinać się na Szczeliniec Wielki i przedzierać się przez labirynt Błędnych Skał. Podczas wędrówek przewodnik przybliżał historię masywu, jego strukturę, osoby związane z jego popularyzacją, patiotyzm lokalnej społeczności i jej religijność. Dzięki wyjątkowo atrakcyjnej formule opowiadania i prowadzenia młodzież zdobyła wiele interesujących informacji. Przy okazji weryfikowała swoje możliwości fizyczne w zetknięciu z trudami górskiej wędrówki, poznawała granice swoich możliwości, przełamywała ograniczenia i poznawała nowe sposoby na spędzanie wolnego czasu.

Oprócz górskich ostępów uczestnicy obozu odwiedzili twierdzę w Kłodzku, w której poznali jej przeszłość, życie i funkcjonowanie jej wojskowych mieszkańców w dawnych czasach, a także odbyli emocjonującą wędrówkę podziemnymi korytarzami. Byli także w kopalni złota w Złotym Stoku, gdzie pływali łodzią po zalanych górniczych korytarzach, wędrowali po podziemnych chodnikach pamietających czasy wydobywania złota i podziwiali kopalniany wodospad. Następnie  zwiedzili średniowieczny park techniczny i mieli okazję wypróbować dawne maszyny działające w kopalni i na jej użytek setki lat wcześniej, był tam m.in. kierat, studnia z kołowrotem, młyn wodny, płuczka do złota. Na zakończenie zwiedzania pokonali tunel strachu, który zamykała Chata Kata i spotkali się z jej właścicielem, wypróbowali jego akcesoria, narzędzia tortur i odegraliżartobliwą inscenizację.

Wśród różnorodnych form aktywności znalazła się również wyprawa rowerowa z Dusznik do Kudowy do Kaplicy Czaszek i parku linowego, a trzeciego dnia wypoczynku młodzi podróżnicy udali się za naszą południową granicę do Skalnego Miasta. Tam z przewodnikiem poznawali uroki czeskiego kompleksu górskiego, a jednym z bardziej ekscytujących momentów był spływ łodzią po górskim jeziorze. Była to również okazja do praktycznej nauki języka czeskiego i prób zrozumienia anegdot, opowiastek i komentarzy flisaka prowadzącego łódź. Ostatniego dnia, już w drodze powrotnej, młodzież zatrzymała się we Wrocławiu w Panoramie Racławickieji tam wzięła udział w projekcji o okolicznościach powstania dzieła, jego losach  i przedstawionych postaciach, wydarzeniach batalistycznych.  Następnie pod opieką miejscowego przewodnika grupa przeszła trasą malowniczych kamienic otaczających wrocławski rynek, poszukując krasnali i słuchając ciekawostek o mieście nad Odrą. Ostatnią atrakcją w harmonogramie podróży była wizyta we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, a zwłaszcza w afrykarium i oceanarium. Późnym wieczorem  grupa szczęśliwie dotarła do Węgrowa i dzieliła się z bliskimi swoimi bogatymi i pełnymi emocji wrażeniami z wyprawy licząc na kolejny równie atrakcyjny wyjazd.

tekst: Elżbieta Wrzosek

Zdjęcia: Agnieszka Jurkowska