29 lipca 2019

Srebrny Jubileusz

Jubileusz 25-lecia istnienia parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie to okazja, aby podsumować ćwierćwiecze działalności oraz dziękować Bogu za dar miejsca i ludzi. Z tej okazji, uroczystej Mszy św. 28 lipca 2019 r. przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk, a homilię wygłosił bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Na początku proboszcz ks. kan. Romuald Kosk przypomniał historię parafii oraz powiedział o wyzwaniach i zadaniach, jakie czekają w najbliższym czasie parafię. Podziękował wszystkim, którzy dokładają swoją cegiełkę na rzecz rozwoju wspólnoty parafialne. W kontekście ćwierćwiecza parafii, bp Piotr Sawczuk apelował, aby prawda Boża  przenikała nasze życie, abyśmy kształtowali swoją postawę w oparciu o wskazania Ewangelii, zgodnie z wolą Chrystusa. ,,Stańmy w prawdzie naszych serc, uznajmy, że potrzebujemy Bożego miłosierdzia” – dodał.

W homilii ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz przypomniał początki Franciszkanów Reformatów w Węgrowie oraz późniejsze starania ks. kan. Zbigniewa Latosiego, aby parafia mogła powstać i się rozwijać. ,,Nie zapominajmy, że bardzo ważnymi współpracownikami tutejszego duszpasterstwa są dwaj święci: św. Piotr z Alkantary i św. Antoni z Padwy” – podkreślił Biskup przy odwołaniu się do sylwetek patronów. Dodał, że dzisiejszy świat potrzebuje świętości, tak często wyszydzanej i wyśmiewanej.

Osobom zasłużonym dla parafii zostały wręczone medale Jana Dobrogosta Krasińskiego,  fundatora parafii i klasztoru. Podczas obchodów jubileuszu obecni byli duchowni, przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, grup, stowarzyszeń działających przy parafii orz wierni. Oprawa muzyczna podczas Mszy św. nawiązywała do wielowiekowej tradycji śpiewów gregoriańskich w wykonaniu “Cantus Liturgiae” z Warszawy. Na zakończenie zgromadzeni usłyszeli koncert zespołu.

W obchody jubileuszu wpisuje się kilka wydarzeń. Pierwszym było uczczenie w marcu formalnego powołania do istnienia parafii. Następnie otwarcie ekspozycji muzealnej w podziemiach klasztoru poświęconej wielokulturowości Węgrowa, a później odpust ku czci św. Antoniego. Ostatnim akcentem będzie odpust ku czci głównego patrona św. Piotra z Alkantary przeżywany w październiku.

Uroczystość była realizowana w ramach projektu “Węgrów – miasto wielu kultur i religii” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Etno Polska 2019”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. Patronat Medialny sprawowali: Fundacja Episkopatu Polski OPOKA, Katolickie Radio Podlasie oraz Tygodnik Katolicki Niedziela Podlaska.

Kościół klasztorny w Węgrowie liczy ponad 300 lat. Natomiast, 28 lipca 1994 r. ks. bp Antoni Dydycz erygował parafię i uczynił pierwszym proboszczem ks. Zbigniewa Latosiego, który troszczył się o rozwój i odnowienie klasztoru. Parafia w ciągu 25 lat miała 4 proboszczów. Z biegiem lat kościół przeszedł gruntowny remont, zarówno zewnątrz jak i wewnątrz. Z prac wykonanych w ostatnich latach warto wspomnieć: wymianę instalacji, założenie alarmu, otworzenie krypt, remont elewacji, korytarzy, wnętrza świątyni, odnowienie fresków, odnowienie krużganków wschodnich. W tym roku głównym wyzwaniem będzie dokończenie remontu tzw. krużganku południowego oraz remont ogrodzenia kościoła.

tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka

żródło: drohiczynska.pl