19 sierpnia 2019

Wielokulturowym szlakiem Węgrowa

Historia Węgrowa, jak również diecezji drohiczyńskiej naznaczona jest wymiarem wielokulturowości, czego wyrazem była wizyta apostolska św. Jana Pawła II w Drohiczynie w 1999 roku, dzięki staraniom ówczesnego ordynariusza bpa Antoniego Pacyfika Dydycza. W Węgrowie na przestrzeni sześciu wieków mieszkali ludzie różnych religii: katolicy, prwaosławni, protestanci oraz żydzi. Miasto było swojego rodzaju fenomenem na arenie krajowej, a także nawet w XVII wiecznej Europie. Dzieje Węgrowa mogą stać się doskonałym przykładem tego, iż pomimo różnych religii i dorobku kulturowego, możemy razem żyć, budować dobro wspólne i tworzyć życie społeczne. Różnice nie zawsze muszą dzielić, ale czasami mogą stać się elementem ubogacającym. Mając na względzie ten fakt, bogate materialne i niematerialne dziedzictwo Węgrowa, jako jedno z wielu wydarzeń zaplanowanych przez parafię poklasztorną w Węgrowie w 2019, została zorganizowana Gra miejska „Wielokulturowym szlakiem Węgrowa”.

Gra miejska w wielu miejscowościach staje się doskonałą formą ciekawego spędzenia czasu, a zarazem zaangażowania mieszkańców w poznawanie historii miast, z których pochodzą. Druga edycja gry miejskiej odbyła się 13 sierpnia, w której wzięli udział całe osoby w różnym wieku. Uczestnicy, którzy otrzymali karty gry, mieli za zadanie odwiedzić miejsca związane z różnymi religiami, które na przestrzeni minionych sześciu wieków żyli w Węgrowie. W poszczególnych punktach młodzi ludzie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wyznaczali zadania, związane z historią miasta, a także przekazywali instrukcję pomagające odkryć ukryte litery składające się na hasło. Uczestnicy musieli odwiedzić klasztor Bartoszków, klasztor franciszkanów, cmentarz katolicki, cmentarz ewangelicko-augsburski, a także pomnik Angela Rosenblata. Końcowym elementem zabawy było odwiedzenie ekspozycji muzealnej, gdzie na jednym z eksponatów należało odnaleźć hasło. Spośród wszystkich osób, które polubiły profil ekspozycji muzealnej na facebooku i przesłały w wiadomości prywatnej hasło, został wylosowany rower ufundowany przez proboszcza parafii ks. Romualda Koska.

Frekwencja, a także słowa podziękowania zwłaszcza od rodzin, za zorganizowanie odmiennej formy edukacyjnej rozrywki pokazują, że takie inicjatywy budowania więzi z ludźmi wychodzą naprzeciw potrzebom, wrażliwości i sytuacji w jakiej znajduje się współczesny człowiek, który ma inną świadomość, inaczej myśli, czuje i funkcjonuje niż osoba chociażby sprzed 10 lat, zanim rozpowszechniły się media społecznościowe. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Etno Polska 2019”. Patronat medialny objął tygodnik katolicki Niedziela, Edycja Podlaska i Fundacja Episkopatu Polski OPOKA oraz Wieści Sokołowskie.