3 grudnia 2019

10-lecie istnienia wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym

24.11.2019 r wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "Mocni Duchem" z Węgrowa świętowała jubileusz 10-lecia istnienia. Tego dnia w Kościele obchodzono Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Świętowanie 10-lecia wspólnoty w tą uroczystość było opatrznościowym zrządzeniem. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy o godzinie 13 krótkim uwielbieniem Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Jego miłości, która powołała naszą wspólnotę do istnienia przy Parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie.
Mszy świętej jubileuszowej przewodniczył ks. Andrzej Witerski, diecezjalny koordynator Odnowy w koncelebrze z ks. Danielem Obzejtą byłym opiekunem wspólnoty oraz ks. Sylwestrem Grzeszczukiem. W homilii ks. Andrzej wspomniał niektóre wydarzenia z życia wspólnoty. Kiedy kapłani zastanawiali się nad tym czy wspólnota ma dalej trwać w kilka osób. Ks. Ąndrzej obecny na spotkaniu 19.03.2014 r., w Uroczystość św. Józefa wypowiedział prorocze słowa: „Nie bój się ks. Romualdzie, nie bój się ks. Marku nie bój się Tereso wziąć odpowiedzialności za wspólnotę ponieważ z Ducha Świętego się poczęła”. A dziś w 10 rocznice powstania wspólnoty możemy wołać z Maryją, która nieustannie wstawia się za wspólnotą: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się w Bogu gdyż wielkie rzeczy uczynił Wszechmocny...
Pod koniec Eucharystii Jadwiga Porzezińska świecki koordynator Odnowy w imieniu wspólnot Odnowy diecezji złożyła z serca płynące życzenia wspólnocie „Mocni Duchem”. Przypomniała o Słowach Pana skierowanych do wspólnoty tuż przed pierwszymi rekolekcjami REO: „Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo” Łk 12,32.

Przed błogosławieństwem wspólnota „Mocni Duchem” uklękła przed ołtarzem do modlitwy wstawienniczej, którą poprowadzili księża wraz ze wszystkimi wspólnotami Odnowy diecezji drohiczyńskiej. W trakcie modlitwy padło prorocze Słowo do wspólnoty: kol 3,12-17.
Teresa w imieniu wspólnoty podziękowała kapłanom byłym opiekunom za trud i poświęcenie w budowaniu wspólnoty a szczególnie koordynatorom diecezjalnym ks. Andrzejowi Witerskiemu i Jadwidze Porzezińskiej za ich szczególne zaangażowanie i poświęcenie.
Po zakończonej Eucharystii pojechaliśmy samochodami do restauracji  „Odeon” w Sokołowie Podlaskim, aby dalej świętować przy smacznych potrawach: zupie kanadyjskiej, rosole królewskim, karkówce w sosie myśliwskim surówkach owocach, cieście i 2-ch piętrowych tortach upieczonych specjalnie na tą uroczystość przez panią Anetkę i jej męża.
W atmosferze radości życzliwości i wspólnych tańcach do których zachęcała diakonia muzyczna wspólnoty, spędziliśmy kilka godzin na świetnej zabawie. Chwała Panu!
Dziękujemy Bogu za ogrom łask jakie otrzymaliśmy. Dziękujemy wspólnocie, „Effatha” z Hajnówki, „Dobry Pasterz” z Bielska Podlaskiego, „Misericordias” z Brańska, „Emmanuel” z Ciechanowca i wspólnocie „Radość w Panu” z Sokołowa Podlaskiego za uświetnienie naszego jubileuszu. Dziękujemy wszystkim Kapłanom i zaproszonym gościom za przybycie na nasze świętowanie. I wołamy z głębi serca: Chryste króluj! Chryste zwyciężaj!
Swoją miłość odnawiaj w nas.

tekst: Teresa Kalinowska

zdjęcia: Marek Sobisz