25 kwietnia 2020

Piąte zarządzenie Biskupa Drohiczyńskiego

20.04.2020 r.

Piąte zarządzenie Biskupa Drohiczyńskiego

o organizacji duszpasterstwa w stanie epidemii

Utrzymuje się w dalszym ciągu stan epidemii i związane z nim ograniczenia. Wyszło jednak w dniu wczorajszym nowe rozporządzenie Rady Ministrów (Dz.U. z 19 kwietnia 2020 r., poz. 697), które łagodzi nieco dotychczasowe zakazy i pozwala na szerszy zakres duszpasterstwa liturgicznego. W związku z tym, postanawiam:

1. Dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej, przedłużoną już w moim piśmie z 3 kwietnia br., przedłużyć po raz kolejny, do odwołania.

1. Wystosować jednocześnie do diecezjan zachętę, aby starali się uczestniczyć we Mszy świętej przynajmniej raz w miesiącu. Staje się to moralnie możliwe, ponieważ:

a)     w obrzędach religijnych można brać udział wg przelicznika - jedna osoba na 15 m2 powierzchni kościoła lub kaplicy. Proboszczowie są proszeni o sprawdzenie w dokumentach lub zmierzenie powierzchni obiektu sakralnego i umieszczenie na jego drzwiach informacji o liczbie osób uprawnionych do wejścia i uczestnictwa w liturgii (oprócz celebransa i służby liturgicznej);

b)    istnieje też możliwość uczestnictwa w liturgii na placu przykościelnym. Proboszczowie są proszeni o włączenie głośnika zewnętrznego i przypomnienie o obowiązku zachowania odległości 2. m między poszczególnymi wiernymi.

c)     można podzielić parafię na cztery części i zapraszać każdą z nich na kolejne niedziele miesiąca. Osoby zamawiające intencje Mszy świętych mogą w nich uczestniczyć niezależnie od miejsca zamieszkania.

1. Zaprosić ministrantów mających więcej, niż 13 lat życia do służby liturgicznej. Młodsi mogą być dopuszczeni tylko wówczas, gdy przybywają na liturgię z rodzicami lub innymi dorosłymi opiekunami.

1. Wszystkich uczestniczących we Mszach świętych zobowiązać do zachowywania wprowadzonych zasad bezpieczeństwa, m. in. zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub maseczek. Nie dotyczy to jedynie celebransa.

1. Poinformować, że w ostatniej stacji pogrzebu, na cmentarzu, może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób, oprócz celebransa, dokonujących pochowania lub pracowników zakładu pogrzebowego – z zachowaniem stosownych odległości.

1. Przypomnieć, że obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy również uczestników pogrzebu na cmentarzu, osób przebywających w zakrystii lub w kancelarii parafialnej, zarówno kapłana, pracowników kancelarii, jak też interesantów.
  2. Zwrócić się z usilną prośbą do Księży Proboszczów o wystawienie Najświętszego Sakramentu przynajmniej raz w tygodniu na kilka godzin i stworzenie możliwości odbycia spowiedzi i przyjęcia Komunii świętej wielkanocnej.

1. W okresie trwania epidemii nakazać śpiewanie suplikacji podczas wszystkich Mszy świętych, przynajmniej w niedziele. Zachęcam też i proszę wiernych o odmawianie - w miarę możliwości - koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 i różańca o 20.30 w intencji ustania zagrożenia ze strony koronawirusa i suszy.

1. W związku z narastającymi trudnościami w regulowaniu zobowiązań parafialnych (opłaty za prąd, wywóz śmieci, utrzymanie pracowników itp.), przypomnieć o podaniu wiernym numeru konta parafialnego na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń, a także umieszczeniu puszki przy wyjściu z kościoła.

1. Kurię Diecezjalną częściowo otworzyć, ale pozostawić w dalszym ciągu kontakt telefoniczny lub mailowy, jako najwłaściwszą drogę komunikowania się. Jedynie w ważnych i pilnych sprawach będzie możliwe spotkanie bezpośrednie, po wcześniejszym zaanonsowaniu przybycia.

1. Oleje święte poświęcone w Wielki Czwartek Księża Dziekani lub inni kapłani w ich zastępstwie będą mogli odebrać w siedzibie Kurii w poniedziałek, 27 kwietnia br., w godz. 9.00 - 12.00.

Proszę też o kontynuowanie chrześcijańskiej troski o osoby starsze i samotne, a także o włączanie się w miarę możliwości do różnorodnych form wolontariatu.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzialne i cierpliwe znoszenie niedogodności życiowych będących skutkiem wprowadzonych zakazów, za wzajemną pomoc i otwartość. W szczególny sposób dziękuję Osobom o wielkim sercu i wielkiej odwadze, które w szpitalach i domach opieki niosą pomoc ludziom chorym i starszym. Macie Państwo nasze modlitewne wsparcie i wielką wdzięczność. Pragnę wszystkich prosić o wzajemne wspieranie się i życzliwe zainteresowanie potrzebami osób żyjących obok nas, zwłaszcza samotnych, starszych i chorych. Pozdrawiam Drogich Księży i Osoby Konsekrowane, prosząc o wytrwałość i ofiarność w pełnieniu służby u Pana.

Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa

+ Piotr Sawczuk

Biskup Drohiczyński

Drohiczyn, dnia 20 kwietnia 2020 r.

L. 265/2020

xRK