26 lipca 2020

Abp Mieczysław Mokrzycki wprowadził relikwie św. Jana Pawła II

Przypadająca 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II była okazją do przekazania relikwii Ojca Świętego 25 lipca 2020 r. do par. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie, którego dokonał metropolita lwowski ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Ks. Arcybiskup zaznaczył, że z wielką radością przyjął zaproszenie ks. Biskupa Piotra Sawczuka i ks. proboszcza Romualda Koska do intronizacji relikwii św. Jana Pawła II. W dalszej części homilii metropolita lwowski  podzielił się wspomnieniami o świętym, u boku którego przez ostatnich dziesięć lat życia pełnił rolę drugiego osobistego sekretarza.  Jak zauważył Arcybiskup: ,,św. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, (…) w przedziwny sposób promieniował, oddziaływał na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości”.  Metropolita podkreślił, że Święty trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Kto się z nim zetknął od razu mógł zauważyć Jego głębokie zjednoczenie z Bogiem.

Obok wyróżniającego Jana Pawła II głębokiego zanurzenia w modlitwie i pokory, metropolita lwowski podkreślił, że Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem. – Ciągle myślał o drugim człowieku, był o niego zatroskany. Stąd Jego nauczanie o obronie życia, prawie do pracy, wolności, solidarności – podkreślił. Dodał, że szczególną troską otaczał dzieci, młodzież, osoby starsze, cierpiące. Całe życie i postępowanie Ojca Świętego było uderzające.  Na zakończenie sekretarz Ojca Świętego zauważył, że we wspominaniu o Ojcu Świętym kryje się prośba, abyśmy my sami stawać się lepsi. Arcybiskup Mokrzycki zachęcał do naśladowania św. Jana Pawła II, tym bardziej, że mogliśmy widzieć na czym polega kroczenie do świętości.

Po Mszy św. słowa podziękowania na ręce metropolity lwowskiego złożyła starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, w imieniu Burmistrza Węgrowa – wiceburmistrz Halina Ulińska, Senator RP Maria Koc wraz z członkami rady parafialnej i Stowarzyszenia ,,Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur”. Wyrazy radości z obecności zacnego gościa przekazały także dzieci z katolickiego przedszkola św. Antoniego, parafianie i ks. proboszcz Romuald Kosk. Po uroczystościach odbyło się także spotkanie osób i organizacji zaangażowanych w pomoc Polakom mieszkających na Kresach.

Na uroczystości obecni byli kapłani pracujący w diecezji, poza diecezją oraz granicami Polski na czele z bp. Piotrem Sawczukiem i bp. Seniorem Antonim Dydyczem. Nie zabrakło także przedstawicieli władz rządowych i parlamentarnych, w tym Senator RP Marii Koc i ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jana Dziedziczaka, Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w KPRM Jana Badowskiego, Posła RP Macieja Górskiego, wiceprezesa Zarządu Fundacji Lotto, Tomasza Ojdyna, władz samorządowych z Węgrowa: Starosty Powiatu Węgrowskiego Ewy Besztak, Wiceburmistrz Węgrowa, Haliny Ulińskiej oraz Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego oraz twórców kultury, ludzi nauki, parafian i gości. Swoją obecnością zaszczycili także kombatanci: z Węgrowa major Bogdan Ilczu; kapitan Jerzy Nowicki uczestnik Powstania Warszawskiego, urodzony we Lwowie sierżant Tadeusz Kurcyk – prezes Stowarzyszenia Karpatczycy. W oprawę i uświetnienie uroczystości zaangażowani byli członkowie oddziału parafialnego KSM, pracownicy katolickiego przedszkola, rada parafialna, służba liturgiczna wraz z wikariuszami oraz chór parafialny. Nad przebiegiem uroczystości czuwał kustosz muzeum i klasztoru Marek Sobisz.

Relikwie –  cząstka ciała Ojca Świętego w postaci Jego włosów, po błogosławieństwie zostały umieszczone na bocznym ołtarzu, gdzie będą przebywały w najbliższych dniach. Docelowo mają spocząć w kaplicy św. Bonawentury. Podniosła uroczystość przekazania relikwii wpisuje się w owocną współpracę realizowaną od lat pomiędzy archidiecezją lwowską a klasztorem. Wyrazem tego jest m.in. projekt transgraniczny.

tekst  i zdjęcia – Monika Kanabrodzka

źródło: drohiczynska.pl