Dyżur Penitencjarza Diecezjalnego

I piątek miesiąca od godz. 16.00 do 17.00

Czynna od poniedziałku do soboty do godz. 8.30 oraz po Mszy św. wieczornej do godz. 18.00.

Roman Postek + 48 667 684 406

tel. (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

2 kwietnia 2021

Obrzęd poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny w domu

Mając na względzie aktualną sytuację pandemiczną w Polsce, osoby, które obawiają się o swój stan zdrowia mogą dokonać obrzędu poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny w domu.

Przed śniadaniem wielkanocnym głowa rodziny wypowiada słowa błogosławieństwa, które znajdują się poniżej, albo można pobrać klikając Obrzęd poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny w domu

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY

(na podstawie Służby Bożej w Diecezji Drohiczyńskiej)

Głowa rodziny lub inna osoba wierząca zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Głowa rodziny:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Głowa rodziny:

Pan Jezus umarł i zmartwychwstał dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy żyli Bożym życiem i uczestniczyli w wielkiej radości. Jej wyrazem jest nasze spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem podczas wspólnego świątecznego posiłku w gronie rodzinnym.

Dlatego błogosławimy dzisiaj te pokarmy i prosimy, aby Chrystus obdarzył nasze serca radością i wzajemną życzliwością oraz wynagrodził trudy tych, którzy te pokarmy przygotowali.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Mt 6, 31 ab.32b-33

Po odczytaniu tekstu Głowa rodziny mówi:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy, dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Głowa rodziny:

Przeżywając trudny czas epidemii, w duchowej łączności z wszystkimi wierzącymi w Zmartwychwstałego Pana, chcemy pamiętać o dotkniętych chorobą oraz o opiekujących się nimi, niejednokrotnie przebywającymi poza swoimi domami.

Ojcze nasz… (wszyscy odmawiają modlitwę)

Głowa rodziny:

Pomódlmy się także o pokój wieczny dla zmarłych z naszej rodziny i ofiar epidemii.

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie.

Wszyscy:

A światłość wiekuista niechaj im świeci.

Głowa rodziny:

Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.

źródło: Diecezja drohiczyńska