tel. 25 792 22 28; (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; proboszcz@klasztorwegrow.pl wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

22 maja 2021

Szaty Jana Dobrogosta Krasińskiego wróciły po konserwacji

W środę 19 maja Pani prof. Anna Drążkowska z Torunia przywiozła po konserwacji szaty trumienne Jana Dobrogosta Krasińskiego: płaszcz, czapka oraz poduszka. Prezentują się bardzo okazale. W najbliższą niedzielę będzie można je podziwiać w kościele wraz ze szczegółowym opisem. Docelowo szaty Jana Dobrogosta Krasińskiego będzie można oglądać w naszej Ekspozycji. Warto w tym miejscu podkreślić, że podobna tkanina z jakiej wykonano szaty Fundatora, znajduje się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Bez wątpienia ten fakt świadczy o Janie Dobrogoście Krasińskim, jako znamienitym człowieku, a ponadto doda niezwykłego prestiżu naszej węgrowskiej Ekspozycji. Za przeprowadzone prace jeszcze nie została uregulowana należność w wysokości 22 tys. zł. Zwracamy się z serdeczną prośbą o dobrowolną ofiarę do puszki przy szatach na pokrycie przeprowadzonych prac oraz na konto w tytule "Szaty Jana Dobrogosta Krasińskiego".

Odzież i poduszka JANA DOBROGOSTA KRASIŃSKIEGO

PŁASZCZ DOMOWY JANA DOBROGOSTA KRASIŃSKIEGO

Płaszcz domowy, podomka, długą szata o luźnym kroju, przypominającą domowy płaszcz, który jest rodzajem nieoficjalnego stroju. Takie płaszcze noszone były w ciągu dnia, gdy przebywano w domu. W takim, bardzo podobnym stroju został on sportretowany. Na portrecie płaszcz domowy Jan Dobrogost ma założony na białą koszulę i na kaftan uszyty według mody zachodniej. Możne to oznaczać, że płaszcz domowy zakładano na odzież wierzchnią, gdy w pomieszczeniach było zimno.

CHARAKTERYSTYKA UBIORU I TKANINY:

Odzież uszyta została z jedwabnego broszowanego atłasu.

atłas broszowany nitką metalową

Nitki: Osnowa czerwona, jedwabna, dwojona Z, śr 0,16 mm.

Wątek zasadniczy czerwony, jedwabny dwojony w niskim skręcie S, śr. 0,36 mm.

Wątek dodatkowy broszujący: nitka metalowa oplatana, której oplot uległ częściowej destrukcji. Oplot S na miodowym rdzeniu jedwabnym dwojonym S, śr. nitki 0,34 mm, śr. blaszki 0,31 mm, gęstość oplotu 17/cm. WZ:WB 1:1.

Sploty: Tło: osnowa z wątkiem zasadniczym w splocie atłasowym 4/1(2).

Motywy kwiatowych krzaczków broszowane nitką metalową oplataną. Broszowanie długimi odcinkami wątku metalowego, bez wiązania (atłas broszowany)

Liczności nitek: O 90, WZ 26, WB 26

Uwaga: blaszka oplotu srebrna lub srebrna złocona, ze względu na kolor jedwabnego rdzenia

Podobna tkanina znajduje się w zbiorach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

KRÓJ ODZIEŻY:

Odzież ma prosty krój: Tylną część i przednią skrojono z jednego długiego kawałka tkaniny złożonego w połowie długości. Przednią część przecięto na środku, w ten sposób powstały dwie poły, prawa i lewa. Po bokach doszyto kliny biegnące od wysokości rękawa,  którym zostały wykrojone. Rękaw i kliny wycięto w całości.  Rękawy są długie i szerokie po rozłożeniu mają kształt prostokąta. Tył jest wykonany z szerokiego kawałka tkaniny, zachowana jest tylko część zakrywająca górną część pleców.  Pozostała część musiała zostać oderwana?  Świadczyć o tym mogą postrzępione krawędzie. Prawdopodobnie w tylnej części również od rękawów odchodziły po dwa kliny, ale nie zachowały się. Odzież jest rozcięta z przodu wzdłuż całej długości. Płaszcz nie ma zapięć był otwarty, poły płaszcza swobodnie zwisały i rozchylały się z przodu niczym nie ograniczone. Wokół szyi krawędzie płaszcza wywijano na zewnątrz i w ten sposób formowano kołnierz szalowy, podkreślony zieloną podszewką. Płaszcz wraz z rękawami podszyty był białą, bawełnianą watoliną, która ocieplała odzież. Od spodu wszyto podszewkę z gładkiej tafty jedwabnej w kolorze jasnozielonym, która pięknie kontrastowała z tkaniną wierzchnią.

WYMIARY:

• Dł. płaszcza: przód 150cm, tył 150 cm (skrojony z tkaniny o dł. 3m)
  • Szerokość pleców ok. 84 cm
  • Szer. prawej i lewej poły po ok. 67 cm, (na co składa się: część wykrojona w całości z tyłem po każdej stronie po 41 cm i doszyto klin o szer. 26 cm)
  • Dł. rękawa 40 cm, szer. 30 cm

CZAPKA DOMOWA

Uszyta z atłasu broszowanego metalową nicią złotą, z tej samej tkaniny co płaszcz i poduszka. Skonstruowano ją z prostokątnego kawałka tkaniny, który na czubku przecięto w czterech miejscach ( na długość 17 cm) i ścięto lekko po skosie, a następnie zeszyto w celu uformowania lekko stożkowego kształtu. Wokół dolnej krawędzi przyszyto profilowany otok, który z przodu się poszerza. Na czubku przyszyto płaski guzik obciągany tą samą tkaniną. Od środka czapkę ocieplono białą, bawełnianą watoliną. Wykończona została tą samą zieloną podszewką co płaszcz, ale uległa zniszczeniu. Stanowiła z płaszczem komplet.

• Wysokość czapki 30 cm
  • Otok profilowany o zmiennej szerokości (max wys. 14 cm, min 1 cm)
  • Obwód czapki: 64 cm

PODUSZKA

Poduszka uszyta w dość nietypowy sposób: jednia część (wierzchnia lub spodnia)  uszyta z tego samego jedwabiu co odzież (płaszcz i czapka), Ma kształt prostokąta z przeciętymi narożnikami, co miało po ich zszyciu ułatwić ich przestrzenne uformowanie. Krawędzie jedwabnej tkaniny podłożono pod spód. Podłożenie nie jest równe. Drugą część przygotowano  wygarbowanej skóry. Skórzane narożniki wzmocniono naszytymi klinami. Krawędzie skóry są wystrzępione i mają ubytkami.

• Skórzana część 60 cmx 46 cm
  • Jedwabna część: 83,5 cm x 74 cm