Dyżur Penitencjarza Diecezjalnego

I piątek miesiąca od godz. 16.00 do 17.00

tel. 25 792 22 28; (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; proboszcz@klasztorwegrow.pl wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

1 stycznia 2022

Orszak Trzech Króli

6 stycznia obchodzona jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwana Świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzone już w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus.

W 2022 roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły” po raz piąty odbędzie się  Węgrowski Orszak Trzech Króli pod honorowym patronatem pani senator Marii Koc.

Nasz barwny korowód będzie piękną okazją do wyrażenia radości z narodzin Jezusa Chrystusa.

W organizację tego wydarzenia włączyły się trzy węgrowskie parafie utożsamiając się z odpowiednimi kontynentami globu. I tak parafia Wniebowzięcia N.M.P. utożsamia Afrykę (kolor niebieski), parafia św. Ojca Pio – Azję (kolor zielony), parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy – Europę (kolor czerwony). Orszak rozpoczną msze święte w trzech kościołach, w których uczestniczyć będą królowie ze swoimi dworami. Swój udział w uroczystościach zapowiedział również ks. bp Piotr Sawczuk.

O godz. 11:30 królowie spotkają się na węgrowskim rynku i ruszą w drogę, aby poprzez wspólny śpiew kolęd oraz uczestnictwo w jasełkowych scenkach oddać pokłon nowo narodzonemu Chrystusowi.

Te niezwykłe wydarzenie, obrazujące prawdę o Bożym Narodzeniu, to efekt zgodnego działania lokalnej węgrowskiej wspólnoty, parafii, Powiatu Węgrowskiego, szkół, instytucji, rodzin i zwykłych ludzi przy współpracy Miasta. Wystawianie jasełek oraz śpiewanie kolęd w okresie bożonarodzeniowym tworzy tożsamość kulturową polskich rodzin. Po raz pierwszy nasz korowód ubarwi materiałowy wielbłąd, który wygraliśmy dzięki głosom sympatyków Węgrowskiego OTK w ogólnopolskim konkursie. Dzięki wspaniałemu poparciu wydarzenie będzie również transmitowane przez telewizję publiczną. Niebywałą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników Orszaku, będzie „żywa szopka” ze zwierzętami, która umieszczona będzie obok stajenki. Zapraszamy wszystkich do przybycia, do przebrania się za biblijne postacie i założenia peleryny w kolorze czerwonym, niebieskim lub zielonym, by nasza zabawa była jeszcze radośniejsza. Mamy nadzieję, że  we wzajemnej życzliwości i sympatii, okazywanej podczas pochodu, dotrzemy aby pokłonić się Nowonarodzonego. A zapewne ugości przybyłych smakołykami – bigosem, ciepłą herbatą, czekoladką.

Panująca pandemia tym bardziej mobilizuje nas do działania. Pragniemy nieść radość płynącą z Narodzenia Pańskiego dając otuchę i nadzieję. Chcemy przeżyć Uroczystość Epifanii, jako radosny moment Objawienia Pańskiego całemu światu. Święto to przypomina nam, że Bóg czeka na każdego człowieka i pragnie dać mu radość i miłość. Do Nowonarodzonego Jezusa mogą zbliżyć się wszyscy, zarówno ci, którzy są blisko, jak pobożni pasterze z pobliskich pastwisk, oraz tacy, którzy jak trzej Mędrcy ze Wschodu, są jeszcze bardzo daleko i nie znali wcześniej Bożego Objawienia.