Dyżur Penitencjarza Diecezjalnego

I piątek miesiąca od godz. 16.00 do 17.00

tel. 25 792 22 28; (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; proboszcz@klasztorwegrow.pl wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

25 maja 2022

Zakończenie rewitalizacji

W węgrowskim dawnym klasztorze ojców franciszkanów reformatów, 2 czerwca o godz. 11.00 odbędą się uroczystości zakończenia rewitalizacji zabytku z przełomu XVII/XVIII wieku i powołania w nim Centrum Dialogu Kultur.

Projekt rewitalizacji dwóch cennych zabytków z przełomu XVII/XVIII wieku: zespołów klasztorów poreformackich w Węgrowie oraz w Rawie Ruskiej na Ukrainie połączył w partnerstwie Parafię Rzymskokatolicką św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie i Archidiecezję Lwowską. Owocem tej współpracy jest powstanie w Węgrowie Centrum Dialogu Kultur oraz Ośrodka Dialogu Kultur i Rodzinnego Domu Dziecka w Rawie Ruskiej dla dzieci osieroconych wskutek działań wojennych ze wschodniej Ukrainy. Wspólnym celem Partnerów jest budowanie związków pomiędzy Polską a Ukrainą dzięki działaniom w wymiarze edukacyjnym, kulturalnym oraz historycznym. Ważnym punktem współpracy jest turystyka. Te wszystkie wymiary uwzględniać będą w znacznym stopniu skierowane do młodego pokolenia. Temu celowi będą służyły m.in. miejsca noclegowe otwierane Węgrowie i Rawie Ruskiej.

Jednym z wymiarów współpracy jest także pomoc humanitarna dla Polaków mieszkających na terenie Archidiecezji Lwowskiej, organizowana w naszej parafii od 2016 r. Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie udało się nam wyekspediować szereg transportów kierowanych głównie do klasztoru w Rawie Ruskiej, który od 24 lutego 2022 r. stała się punktem pomocy humanitarnej dla uchodźców zmierzających do Polski z terenów objętych działaniami wojennymi, a obecnie mieszkają w nim sieroty ze wschodniej Ukrainy.

Obecnie rewitalizacja zabytkowego klasztoru w Węgrowie dobiega końca. Zwieńczeniem tego projektu będzie uroczystość podsumowująca lata prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych. Podczas gali otwarcia w węgrowskim klasztorze Centrum Dialogu Kultur pragniemy uhonorować osoby i instytucje zasłużone dla ratowania zabytku i nadania mu nowej funkcji społecznej adekwatnej do potrzeb współczesnego społeczeństwa. Na to nadzwyczajne wydarzenie zapraszamy w dniu 2 czerwca 2022 roku o godz. 11.00 do zespołu klasztornego przy ulicy Kościuszki 27a w Węgrowie. Już od godz. 10.00 zapraszamy na zwiedzania całego, zrewitalizowanego budynku klasztornego oraz Ekspozycji Muzealnej „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” w podziemiach klasztoru, a także- specjalna okazja (!) - do odwiedzenie krypt pod kościołem.

Uroczystość rozpocznie o godz. 11.00 poświęceniem klasztoru i wystąpieniem Biskupa Drohiczyńskiego ks. dr. Piotra Sawczuka. Szczególną atrakcją tego dnia będzie koncert Polskiego Chóru Męskiego pod dyr. prof. Piotra Jańczaka. Będzie to pierwszy występ w zrewitalizowanym wirydarzu klasztornym inaugurujący działalność zlokalizowanej w nim nowej sali wielofunkcyjnej. Rewitalizacja rozpoczęła się od 2019 r. w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wkład własny do projektu został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promesa dla Kultury, Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu PROO 1b-dotacje na wkład własny, Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu „Dyplomacja Publiczna – 2021”. Część przeprowadzonych prac to były koszty niekwalifikowane, które zostały dofinansowane ze środków Powiatu Węgrowskiego oraz Miasta Węgrów.

Wydarzenie będące podsumowaniem wysiłku wielu osób, zwłaszcza członków Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur, poprowadzi znana i ceniona prezenterka telewizyjna Anna Popek. Partnerem wydarzenia jest Totalizator Sportowy.