Dyżur Penitencjarza Diecezjalnego

I piątek miesiąca od godz. 16.00 do 17.00

Czynna od poniedziałku do soboty do godz. 8.30 oraz po Mszy św. wieczornej do godz. 18.00.

Roman Postek + 48 667 684 406

tel. (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

21 sierpnia 2023

Trzecia edycja Węgrów Barok Festiwal za nami

20 sierpnia 2023 r. w Węgrowie odbyło się barwne widowisko historyczne

„Husaria z odsieczą na Wiedeń” w 340. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej organizowane przez lokalną parafię św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w ramach „III Węgrów Barok Festiwal”. To wielkie zwycięstwo oręża polskiego łączy się z dziejami Węgrowa, którego dobrodziej, Jan Dobrogost Krasińskiego był pułkownikiem królewskim i z własną chorągwią husarii wyruszył pod Wiedeń.

Częścią festiwalu był Ogólnopolski Turniej Husarski im. Jana Dobrogosta Krasińskiego. Kwiat współczesnej husarii – od Białegostoku, przez Pomorza i zamek Ogrodzieniec, stanął w pełnym rynsztunku na błoniach węgrowskich. Dowodził jak zwykle Dariusz Wasilewski – rotmistrz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. Zapamiętamy jego dowcipny komentarz na temat warunków pogodowych: „Współczujemy Państwu w tych waszych podkoszulkach, nie to co my – solidna osłona przed słońcem: stal, skóra i tak dalej”(!). Aby docenić abstrakcyjny humor rotmistrza trzeba zaznać było hutniczego żaru, w jakim uczestnicy turnieju pławili się przez cały dzień. Tym większy nasz podziw dla hartu ducha i ciała współczesnych rycerzy!

Husarze w błyszczących zbrojach, siedzący na wspaniałych wierzchowcach, trzymający kopie z powiewającymi proporcami, stanowili imponujący widok. Wśród jeźdźców pojawił się wódz wyprawy wiedeńskiej – król Jan III Sobieski wraz z piękną królową Marysieńką.

Umiejętności, jakimi wykazali się współcześni husarze w trakcie konkurencji turniejowych mogły zachwycić nie tylko znawców historii. Wykonywane w pełnym galopie cięcia szablą jabłek i witek, gonitwy z kopią do pierścienia, nagłe zwroty jazdy, skoki przez przeszkody ukazały, dlaczego husaria była tak groźną (i piękną!) kawalerią. Czołowe miejsca w turnieju zajęli:

1. Mariusz Adamski – Podlaska Chorągiew Husarska,

2. Radosław Skrzeszewski – Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego,

3. Andrzej Mroziński Grupa – Konna Dextrarius.

Oprócz nich wystąpili, zajmując kolejne miejsca: Mateusz Kamiński, Dariusz Wasilewski, Michał Kruszewski, Dariusz Sadowski, Jerzy Rybiński, Mateusz Machnik, Stanisław Wasilewski, Paweł Kramasz, Maciej Nosorowski, Szymon Paczyński, Krzysztof Szymanowski, Piotr Jankowski.

Po turnieju tańce barokowe w strojach szlacheckich zaprezentował stylowo znany zespół pieśni i tańca „Sokołowianie”. Kolejnym punktem programu był ciekawy pokaz ogarów polskich przedstawionych widzom przez ich właścicieli ze stowarzyszenia Hodowla psów rasowych Ogary z Doliny Liwca FCI

Zwieńczeniem imprezy był koncert gwiazdy – Filip Lato z zespołem, który zaprezentował zwarty stylistycznie set dynamicznych utworów rockowych przyjętych z aplauzem przez widownię.

Na łąkach rozłożyły się stoiska z rozmaitymi atrakcjami. Dzieci zjeżdżały na „dmuchawcach”, pluskały

się w basenie, skakały na trampolinach piszcząc i krzycząc z radości. Uwagę przyciągał oryginalny wóz pancerny SKOT udostępniony przez firmę MIMAR. Kolejki ustawiły się w strzelnicy obsługiwanej przez Niezłomnych Węgrów. Sympatyczne animatorki w strefie zabaw i harcerze aranżowali gry i zabawy. Sztuka była obecna w osobach znakomitych artystów: tkaczki Małgorzaty Pepłowskiej oraz rzeźbiarza Marka Królaka. Spotkanie ze zwierzętami zapewnił Zwierzyniec Eurostruś w Borzychach. Były także rozmaite kramy kupieckie, punkty gastronomiczne oraz inne uciechy.

Pragniemy serdecznie podziękować za pomoc i wzbogacenia imprezy Kołu Gospodyń

Wiejskich w Ocietem, Orszak Trzech Króli Węgrów: Agnieszce i Robertowi Jurkowskim oraz Wioleta Ojdana z Węgrowa; animatorkom: Emilii Mieszało i Agnieszce Raczko; PAN OD HISTORII-pokazy, wykłady, lekcje i korepetycje, Szczepowi Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych w Węgrowie; Jednostce Strzeleckiej Niezłomni; dyrektorom Krzysztofowi Litce i Jackowi Nowotniakowi oraz nauczycielom i młodzieży szkół węgrowskich: Zespołu Szkół

Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II; hodowcom psów rasowych „Ogary z Doliny Liwca”FCI; motocyklistom – harlejowcom z Węgrowa; Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrowie; Ryszardowi Sakowskiemu i Wiesławowi Gromkowi za obsługę fotograficzna i filmową, TVP3 Warszawa za zrelacjonowanie imprezy w telewizji, wszystkim wystawcom, którzy licznie włączyli się w to wydarzenie, senator RP Marii Koc za pomysł imprezy i patronat nad nią. Nasz „III Węgrów Barok Festiwal” nie odbyłby się, gdyby przestrzeni

dla niego nie udostępnili – po raz kolejny – właściciele łąk: Elżbieta i Zbigniew Wrzoskowie, Elżbieta i Jarosław Jagodzińscy oraz Stanisław Niszcz. Dziękujemy!!!

Do zobaczenia za rok.

Fot. Ryszard Sakowski

Więcej zdjęć znajdą państwo na www.facebook.com/cdkwegrow

Partnerzy wydarzenia: Fundacja LOTTO, Fundacja PZU, Fundacja PKO BP.

Projekt współfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.