W niedzielne popołudnie 24 września o godz. 16.00 zapraszamy do Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, gdzie odbędą się obchody 20-lecia współpracy transgranicznej pomiędzy Polską i Ukrainą.
Jednym z efektów tej współpracy był projekt „Bliźniacze klasztory Węgrów i Rawa Ruska – wykorzystanie potencjału dziedzictwa historycznego zakonu reformatów dla rozwoju turystyki i życia społeczno-kulturalnego w Polsce i na Ukrainie”
w ramach którego zrewitalizowany został węgrowski zespół poreformacki, oraz powstało Centrum Dialogu Kultur.
Udział w wydarzeniu jest otwarty i całkowicie bezpłatny.
W PROGRAMIE:
- zwiedzanie klasztoru,
- warsztaty malarskie,
- zabawa fotograficzna,
- zapoznanie się z wystawą "Prace konserwatorskie w węgrowskim klasztorze",
- strefa zabaw dla dzieci, lody, wata cukrowa,
- koło fortuny z upominkami.
16.00 - Otwarcie z krótkim wprowadzeniem historyka sztuki Romana Postka
16.15:
- I zwiedzanie grupowe obiektu
- rozpoczęcie warsztatów malarskich "Było - Jest" Klasztor widziany oczami dzieci i dorosłych (technika dowolna)
- zabawa fotograficzna - "W poszukiwaniu pięknych i ciekawych miejsc w klasztorze" (dla każdej grupy wiekowej)
17.15 - II zwiedzanie obiektu.
19.30 - Rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą pracę i zdjęcie.
20.00 - Koncert Jedności i Pokoju z udziałem polskich i ukraińskich artystów.
W 2023 roku świętujemy 20 lecie współpracy transgranicznej pomiędzy Polską i Ukrainą w ramach funduszy Unii Europejskiej. Jednym z miejsc w którym celebruje się to wydarzenie jest Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.
Wspierana przez Unię Europejską polsko-ukraińska współpraca transgraniczna została zainicjowana 20 lat temu. W 2003 r. rozpoczęły się przygotowania wspólnego programu poświęconego transgranicznym relacjom Polski, Białorusi i Ukrainy. Został on uruchomiony rok później i objął lata 2004–2006. Po nim uruchomione zostały kolejne edycje: 2007–2013
i 2014–2020. W związku z inspirowanymi przez władze białoruskie działaniami na granicy z Polską (2021), a następnie wspieraniem rosyjskiej agresji na Ukrainę (2022), udział Białorusi w Programie został zawieszony na początku 2022 r. Kolejna edycja Programu (2021–2027) realizowana będzie w partnerstwie polsko-ukraińskim. 20 lat polsko-ukraińskiej współpracy transgranicznej to niezliczona ilość przedsięwzięć i osiągnięć, niemal 300 wspólnych projektów realizowanych przez blisko 1000 partnerów z obu państw. Projektów, które wniosły ważny wkład w społeczno-gospodarczy rozwój pogranicza, wzrost bezpieczeństwa jego mieszkańców oraz pogłębienie relacji międzyludzkich. Wartość dofinansowania ze strony Unii Europejskiej w sumie w ramach trzech Programów wyniosła już ponad 400 milionów euro!