12 sierpnia 2019

Wakacje w klasztorze

W ciągu kilku sierpniowych dni (od 5 do 9 sierpnia 2019r.) czterdziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży zgromadzona przy parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie przez ks. Sylwestra Grzeszczuka brała udział w wakacyjnych spotkaniach. Wspólnie spędzany czas był okazją do bliższego poznawania działalności parafii, wspólnej modlitwy, a także aktywnego wypoczynku.

Podopieczni wyjechali na wycieczkę do Nadleśnictwa Łochów, gdzie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w szkółce leśnej i przylegającym do niej lesie, a także dzielnie rywalizowali w konkursie wiedzy przyrodniczej, bawili się na świeżym powietrzu i odpoczywali podczas ogniskowej uczty. W Parku Armii Krajowej w Węgrowie spotkali się ze strażakami PSP, którzy zorganizowali dla nich pokaz sprzętu oraz pogadankę o bezpieczeństwie. Zwiedzili również 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, w której poznali bohaterską historię polskich lotników i tradycję tej formacji wojskowej, zasady działania lotniska wojskowego, tamtejszej stacji meteorologicznej, służb ratunkowych, a także zadania ptaków drapieżnych i ich opiekunów oraz wyposażenie samolotów bojowych. Z wielkim zainteresowaniem młodzi podróżnicy przyglądali się kolejnym zwiedzanym miejscom.

W Drohiczynie natomiast młodzi podopieczni poznali historię zakonu benedyktyńskiego i klasztoru sióstr benedyktynek, a także pracę w prowadzonej przez siostry opłatkarni, zwiedzili wnętrza seminarium diecezjalnego, podziwiali nadbużańską panoramę z tarasów widokowych Góry Zamkowej, a w drohiczyńskim domu kultury budowali konstrukcje z klocków działając zgodnie w grupie. W Sokołowie podopieczni mieli możliwość wziąć udział w warsztatach kulinarnych w tamtejszej pizzerii – pod kierunkiem instruktorów każde z dzieci wykonało własnoręcznie pizzę począwszy od wyrabiania i formowania ciasta, a na komponowaniu wybranych dodatków i degustacji gotowego wypieku skończywszy.

Oprócz tego dzieci miały okazję zająć się programowaniem, gdyż uczestniczyły w warsztatach robotycznych, a także poznawały pracę architektów konstruując budowle z drewnianych klocków. Dla uczestników spotkań zorganizowane zostały również warsztaty plastyczne, podczas których powstały koralikowe układanki, włóczkowe wyplatanki, filcowe wyszywanki. Nad całością czuwał ks. Sylwester wraz z doświadczonymi opiekunami i wolontariuszami z KSM zapewniając młodzieży atrakcyjny sposób spędzenia wakacyjnego czasu poza domem. Wspólny czas dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Wakacyjne spotkania zostały dofinansowane ze środków Urzędu Miasta w Węgrowie.

tekst i zdjęcia: Elżbieta Wrzosek

45 0.1515212059021