Zwiedzanie kościoła i ekspozycji muzealnej: kustosz-przewodnik

22 maja 2019

Noc muzeów w klasztorze

18 maja członkowie Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur zorganizowali w podziemiach węgrowskiego klasztoru „Noc Muzeów.

W tym roku w Polsce po raz 16 została zorganizowana ogólnopolska akcja „Noc Muzeów”, która polega na promocji i popularyzacji polskiej kultury. Taka inicjatywa stanowi doskonałą okazję, aby zapoznać się z dziedzictwem materialnym i niematerialnym, które można odnaleźć w różnego rodzaju miejscach upamiętniających niezwykle bogatą przeszłość Polski.

W podziemiach klasztoru w Węgrowie 28 marca została otwarta ekspozycja muzealna „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, która jest opowieścią w nowatorskiej formie o wielokulturowej historii Węgrowa. W bieżącym roku Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur włączyło się w ogólnopolską inicjatywę Nocy Muzeów. W ramach obchodów w podziemiach został zorganizowany koncert w wykonaniu Weroniki Kryczki. Artystka, pomimo młodego wieku posiada bogate doświadczenie, występuje na deskach kilku teatrów w Polsce, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a w 2018 roku zdobyła pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Artystycznej. Weronika przybyłym zaprezentowała repertuar polskiej piosenki. Zaśpiewała piosenki takich artystów jak: Edyta Geppert, Sława Przybylska, Anna Maria Jopek, Krystyna Prońko, Anna Jantar, Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Edyta Górniak. Po koncercie został zorganizowany grill. W wydarzeniu wzieli udział mieszkańcy Węgrowa, a także turyści z Warszawy, Grębkowa oraz Sokołowa Podlaskiego.

Organizacja Nocy Muzeów w podziemiach węgrowskiego klasztoru spotkała się z dużym zainteresowaniem, co jest miłym zaskoczeniem, jak również zobowiązaniem dla organizatorów. Taka forma budowania więzi ze społeczeństwem, poprzez świat kultury i sztuki, w dzisiejszej dobie jest niezwykle istotna i ważna, o czym mówi watykańska dykasteria Papieska Rada ds. Kultury, określając ją jako „Droga piękna” - Via pulchritudinis.  „Droga piękna” wychodząc od doświadczenia spotkania z pięknem, staje się współcześnie uprzywilejowanym sposobem ewangelizacji, zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą akceptować Kościoła i jego nauczania. „Droga piękna”, pomimo obecnego w świecie grzechu może doprowadzić do spotkania z Bogiem. Partnerem ekspozycji muzealnej „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” jest Totalizator Sportowy.