tel. 25 792 22 28; (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; proboszcz@klasztorwegrow.pl wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

22 października 2020

Dni Papieskie

W ostatnim czasie w węgrowskim klasztorze odbył się szereg cyklicznych wydarzeń, które miały na celu upamiętnić postać św. Jana Pawła II. Jedno organizowane przez Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur, drugie przez Starostę Powiatu Węgrowskiego Ewę Besztak.

16 października w węgrowskim klasztorze odbył się kolejny Dzień Papieski, którego tematem przewodnim było zagadnienie Kultury w nauczaniu i pontyfikacie św. Jana Pawła II. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur. W wydarzeniu udział brali także internauci oraz użytkownicy telewizji kablowej w Węgrowie i Siedlcach.

Uroczystości przy relikwiach św. Jana Pawła II rozpoczęły się od modlitwy różańcowej, po niej była sprawowana Eucharystia, w której oprawę aktywnie włączyli się dzieci pierwszokomunijne. W homilii o. prof. Witold Kawecki mówił o znaczeniu i roli kultury w długim pontyfikacie papieża Polaka. Kierownik Katedry Komunikacji Kultury i Sztuki UKSW podkreślił, że kultura zajmowała znaczącą część w nauczaniu papieskim. Kultura ma niezwykle ważną rolę do odegrania w pastoralnej działalności Kościoła, zwłaszcza dzisiaj, w dobie kiedy autorytet Kościoła coraz bardziej traci na znaczeniu, to kultura może stać się miejscem przekazywania wartości uniwersalnych, a także pomóc współczesnemu człowiekowi postawić pytanie o sens jego egzystencji.

Po części duchowej odbyła się kolejna, mająca charakter kulturalny. Organizator zaprosił Kameralną Orkiestrę Akordeonową „Arti Sentemo” z Radzynia Podlaskiego. Orkiestra składająca się z czternastu osób grających na akordeonach, zaprezentowała utwory sakralne oraz muzykę klasyczną. Mało spotykana aranżacja znanych utworów wzbudziła zdziwienie i zarazem uznanie, zważywszy, że członkami orkiestry są młodzi ludzie, począwszy od Szkoły Podstawowej aż po studentów.

Organizowane Dni Papieskie w parafii poklasztornej w Węgrowie mają dwojaki charakter: modlitewny i kulturalny. Oprócz potrzebnej modlitwy ważne jest także poznawanie bogatego nauczania Papieża Polaka. Z tej racji w każdym z miesięcy będzie przedstawiany inny aspekt nauczania św. Jana Pawła II. W następnym miesiącu tematem przewodnim Dnia Papieskiego będzie małżeństwo i rodzina, a gościł z prelekcją będzie dr. Andrzej Mazan, ojciec ośmiorga dzieci, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W spotkaniu modlitewno-kulturalnym będzie także można wziąć udział on-line za pośrednictwem kanału you tube oraz transmisji w telewizji kablowej na terenie Węgrowa oraz Siedlec.  Cykl wydarzeń, które będą odbywały się każdego 16-dnia miesiąca jest Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur, które realizuje projekt „Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość” w ramach programu grantowego „Patroni roku 2020”, dofinansowanego z Fundacji LOTTO.

18 października odbył się koncert papieski w wykonaniu Chóru Kameralnego KOE z Sokołowa Podlaskiego. Chór uświetnił celebrowaną Eucharystię o godz. 15.00, a po Mszy zaprezentował bogaty repertuar pieśni i piosenek związanych z polską tradycją. Koncert był przeplatany prelekcją ukazującą jak postać św. Jana Pawła II i w jakich formach jest upamiętniania na terenie powiatu węgrowskiego. Te dwa wydarzenia zakończyły obchody Dni Papieskich w październiku w węgrowskim klasztorze. Niezwykle cieszy, że pojawiają się inicjatywy, które mają także na celu popularyzować nauczenie św. Jana Pawła II i jego wkład w budowanie życia opartego na prawdzie w miłości.