Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur przy współpracy Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Żółkwi realizowało projekt uczczenia wybitnej postaci w historii Polski, hetmana Stanisława Żółkiewskiego. W 400. rocznicę śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza i hetmana wielkiego koronnego, uczczono w Żółkwi 10 października jego pamięć podczas szeregu uroczystości. Polski Sejm ogłosił 2020 rok – Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Mszę św. w Kolegiacie pw. św. Wawrzyńca w intencji hetmana Żółkiewskiego odprawił biskup pomocniczy Edward Kawa wspólnie z kapłanami archidiecezji lwowskiej oraz duchownymi obrządków greckokatolickiego i prawosławnego. W obchodach uczestniczyli Polacy Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, miejscowe władze, żołnierze Wojska Polskiego stacjonujący na poligonie w Jaworowie oraz żołnierze Armii Ukraińskiej.
Swoją obecnością obchody uświetniła grupa rekonstruktorów historycznych z Polski ubranych w stroje husarskie. Miejscowi Polacy, przedstawiciele lokalnych władz i polskiego konsulatu oddali hołd Hetmanowi w jego rodzinnym mieście, składając kwiaty przy jego grobie w krypcie Kolegiaty. Minister Adam Kwiatkowski – sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, skierował do uczestników uroczystości list. " W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz własnym, dziękuję organizatorom uroczystości oraz całej polskiej społeczności za pielęgnowanie historii polskiej, troskę o zachowanie polskiego dziedzictwa narodowego, budowanie jedności Polaków na fundamentach wiary z poszanowaniem tradycji i kultury obu naszych narodów" – podsumował Adam Kwiatkowski.
Hetman Żółkiewski jest ważną postacią nie tylko dla mieszkańców miasta, ale dla całej Polski. Mieliśmy uroczystą Mszę świętą w kościele pw. świętego Wawrzyńca. Fundatorem tego kościoła był także hetman Żółkiewski. Hetman Stanisław Żółkiewski urodził się w 1547 roku w Turynce pod Lwowem. 4 lipca 1610 roku w bitwie pod Kłuszynem odniósł swoje największe zwycięstwo, pokonując niewielkim siedmiotysięcznym oddziałem armię rosyjską, liczącą 30 tysięcy żołnierzy. Na dwa lata zajął Moskwę. Zginął 7 października 1620 roku po przegranej bitwie pod Cecorą. Odzyskane zwłoki hetmana pochowano w kolegiacie świętego Wawrzyńca w Żółkwi
Na zakończenie przedstawiono program artystyczno-muzyczny o historii Żółkwi i jej założycielu hetmanie Żółkiewskim w wykonaniu dzieci i młodzieży Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Żółkwi. po zakończeniu programu artystycznego zaprosiło gości na obiad do restauracji, a dla mieszkańców Żółkwi był zorganizowany furshet. Pomimo kwarantanny Uroczystość się udała bardzo dobrze.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków PGE Fundacja