tel. 25 792 22 28; (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; proboszcz@klasztorwegrow.pl wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

14 sierpnia 2021

Jan Dobrogost Krasiński - rycerz króla Jana III Sobieskiego

Rycerze na koniach, musztra, pokazy strzelania i walki, dobra kuchnia i muzyka… To wszystko czeka na uczestników widowiska historycznego „Jan Dobrogost Krasiński – rycerz króla Jana III Sobieskiego” , które w najbliższą niedzielę 22 sierpnia odbędzie się w Parku Miejskim w Węgrowie.

Jan Dobrogost Krasiński (1639- 1717) to jedna z ważniejszych postaci dla Węgrowa. Był właścicielem miasta. Dzięki niemu rozkwitło. J. D. Krasiński ufundował w Węgrowie klasztory reformatów i bartolomitów oraz dwie świątynie, które swoim pięknem zachwycają do dziś. Ukochał miasto do tego stopnia, że po śmierci tu właśnie spoczął. Urna z jego sercem znajduje się przy ołtarzu głównym w Bazylice Mniejszej, a ciało spoczęło w krypcie w podziemiach świątyni klasztornej.

Od kilku lat, staraniem senator Marii Koc oraz Parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, a także Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie są organizowane konferencje i widowiska historyczne, poświęcone J. D. Krasińskiemu. Kolejne zaplanowano na najbliższą niedzielę 22 sierpnia w 338. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

Jan Dobrogost Krasiński był stronnikiem króla Jana III Sobieskiego. W 1683 roku wyruszył z nim pod Wiedeń. Dowodził chorągwią husarską.

Impreza „Jan Dobrogost Krasiński – rycerz króla Jana III Sobieskiego” rozpocznie się o godz. 15 od przejazdu orszaku wojsk Rzeczypospolitej z Kryp do Parku Miejskiego w Węgrowie. O godz. 15.50 rozpocznie się widowisko przeplatane pokazami grup rekonstrukcyjnych (Poczet Dam Husarskich zaprezentuje układ jazdy konnej, a piechota – musztrę, wystrzały i władanie szablą).  W widowisku wezmą udział rycerze zrzeszeni w Podlaskiej Chorągwi Husarskiej oraz członkowie Podlasko Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego.

O godz. 16 rozpoczną się warsztaty plastyczne i kulinarne, a o godz. 16.30 – koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo”, która wykona muzykę klasyczną i filmową. O godz. 17.10 kolejne pokazy grup rekonstrukcyjnych – Tatarów (lekka jazda i strzelanie z łuku) i husarii (gawęda o husarii i Wiktorii Wiedeńskiej). Będzie też pokaz tańca dawnego w wykonaniu ZPiT Sokołowianie. Na godz. 18.10 zaplanowano koncert muzyki barokowej. Wystąpi w nim Orkiestra Symfonia Viva, która wykona „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego.

Szczegółowy program poniżej:

15:00 - PARADA/ BANDERIA WOJSK RZECZYPOSPOLITEJ: przemarsz z Kryp ulicami Węgrowa do Parku Miejskiego przy ul. Kościuszki 27a, tuż obok klasztoru

15:00 – Msza św. z udziałem Jana III Sobieskiego wraz z Marysieńką w kościele poklasztornym w Węgrowie;

15:50 – Spotkanie husarii pod dowództwem Jana Dobrogosta Krasińskiego z Janem III Sobieskim pod kościołem i wspólny przemarsz do Parku Miejskiego im. Armii Krajowej;

16:00 – Warsztaty plastyczne oraz kulinarne w Parku Miejskim;

16:05 – Widowisko historyczne „Jan Dobrogost Krasiński – rycerz króla Jana III Sobieskiego”;

16.30 – Koncert w wykonaniu Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo” – muzyka klasyczna i filmowa w aranżacji 14 akordeonów;

17.10 – Pokazy grup rekonstrukcyjnych:

- Tatarzy: lekka jazda i strzelanie z łuków (narracja własna + muzyka ok 15 min);

- Piechota: musztra, wystrzały, szabla + narracja ciekawa w kierunku publiczności (ok 20 min);

- Poczet Dam Husarskich: układ jazdy konnej (10 min);

- Husaria: gawęda o husarii i Wiktorii Wiedeńskiej; (5 min);

- Pokaz tańca dawnego (10 minut);

18:10 – Koncert muzyki barokowej w wykonaniu Voytka Proniewicza (skrzypce) i Orkiestry Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.

W widowisku wezmą udział:

Podlaska Chorągiew Husarska

Podlasko-Kozierackie Bractwo Kurkowe

Patronat honorowy: Maria Koc – Senator RP

Organizatorzy: Parafia Rzymskokatolicka św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy; Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur

Dofinansowanie:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje 2021”

Fundacja ORLEN

Partnerzy: