Dyżur Penitencjarza Diecezjalnego

I piątek miesiąca od godz. 16.00 do 17.00

tel. 25 792 22 28; (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; proboszcz@klasztorwegrow.pl wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

19 marca 2022

Akcja Wielkanocna „W podtrzymaniu Polskich tradycji Wielkanocnych”

W związku ze zbliżającymi się świętami Zmartwychwstania Pańskiego uprzejmie zapraszamy Państwa do udziału we wspólnym projekcie świątecznym organizowanym przez Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, ministra Jana Dziedziczaka. Projekt polega na stworzeniu trzyodcinkowego mini-serialu z przedstawicielami Polonii z różnych części świata. Zależy nam na Państwa zaangażowaniu oraz promocji wspólnej inicjatywy wśród Rodaków mieszkających za granicą Polski.

Wszystkie czynności, takie jak malowanie pisanek, zdobienie pomieszczeń świątecznymi dekoracjami czy też wykonanie palmy wielkanocnej, udokumentowane na filmie lub zdjęciach wraz z krótkim opisem słownym będą stanowić kronikę tradycji Polaków mieszkających za granicą i będą niewątpliwie źródłem inspiracji dla tych rodzin, gdzie polskie tradycje zostały zapomniane.

Z uwagi na powyższe, uprzejmie proszę zainteresowane osoby o przesyłanie filmików z zaprezentowaniem lub opowiedzeniem o tradycjach polskich (wielkanocnych), które są kultywowane w Państwa rodzinach.

Potrzebujemy od Państwa nagrań, które mogą powstać podczas wspólnego gotowania potrawy świątecznej lub będą nagrane w scenerii oddającej klimat miejsca Państwa zamieszkania, na których będą Państwo opowiadać o ulubionej polskiej tradycji wielkanocnej lub malować pisanki.

Na podstawie przesłanych treści powstanie trzyodcinkowy mini-serial.

Ø  Odcinek 1. W kręgu tradycji polskich – Wielkanocna kuchnia polska;

Ø  Odcinek 2. Z opowieści dziadków. Między sacrum a profanum - Tradycje ludowe i religijne
(np. malowanie pisanek, śmigus dyngus/święconka, Droga Krzyżowa);

Ø  Odcinek 3. Życzenia Polonii i życzenia od Pana Ministra.

Czas trwania akcji:

• od 7 marca do 25 marca: zbieranie materiałów video  – przesyłanie nagrań, opisów zwyczajów lub przepisów;
  • od 28 marca do 15 kwietnia: publikacja 3 odcinków serii (w odstępach tygodniowych).

Będziemy wdzięczni jeżeli nadesłane nagrania będą zawierać na końcu życzenia świąteczne z informacją z jakiej części świata pochodzą.

Zachęcamy również do wyrażania wsparcia i solidarności z obywatelami Ukrainy w tym naszymi Rodakami na wschodzie w formie np. nagrań słów wsparcia. Zostaną one zmontowane w osobny filmik.

Drodzy Państwo, z uwagi na konieczność montażu materiału świątecznego z udziałem Państwa oraz Pana Ministra, w jedną całość, prosimy o przesłanie filmików lub zdjęć najpóźniej do piątku (25 marca br.).

Czekamy na materiały od Państwa pod adresem e-mailowym: karolina.mularczyk@kprm.gov.pl lub arkadiusz.rynkowski@kprm.gov.pl

Pliki filmowe proszę przesyłać e-mailem lub za pomocą www.wetransfer.com

Uprzejmie informuję, iż udział oraz przesłanie nagranych materiałów jest jednoznaczne z wyrażaniem zgody na ich publikację.