Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur od kilku lat wspiera Polaków mieszkających na Kresach. Od wybuchu wojny na Ukrainie sytuacja mieszkających tam Polaków znacznie się pogorszyła. W ramach projektu „Pomoc polskim rodzinom Archidiecezji Lwowskiej” udało się dostarczyć paczki dla 150 polskich rodzin, które zakup i dostarczenie zostało sfinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów..
Aktywnie w przygotowanie transportu włączyła się młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, która przygotowała 150 paczek. Dziękujemy Pani Dyrektor Ewie Dmowskiej wraz z kadrą pedagogiczną i młodzieży za włączenie się w akcję niesienia pomocy Polakom na Kresach. Słowa wdzięczności kierujemy również do Pani Marszałek Maria Koc za pomysł i inicjatywę, a także Panom Michał Maciej Piotrowski i Adrian Majewski za logistyczną pomoc. Transport na Ukrainę odbył się 30-31 maja. Podczas wyjazdu spotkaliśmy się z polskimi rodzinami z małych wiosek położonych na terenie Archidiecezji Lwowskiej: Nowosiółek, Glinian, Pomorzan, Dunajowa oraz Siemianówki. Nowosiółki na Ukrainie to niewielka miejscowość zamieszkała przez Polaków. Przed wojną był tu piękny klasztor Sióstr Miłosierdzia. Dziś zostało z tamtych czasów niewiele. Kaplica sióstr służy dziś za kościół rzymskokatolicki. Pani Maria Koc wspomina – „Byliśmy tu przed pandemią. Teraz znowu wracamy, żeby przekazać pomoc rzeczową naszym Rodakom. Jest ciężko. Tu wprawdzie nie ma działań wojennych, ale jest wielu uchodźców. W ogóle nie ma pracy, pomocy znikąd też nie ma. Brakuje wszystkiego. Naszym Rodakom wspólnie z Marek Sobisz przekazaliśmy paczki z produktami spożywczymi i środkami czystości sfinansowane przez KPRM. Dziękujemy ministrowi Jan Dziedziczak”.
Z kolei w Dunajowie znajduje się cudowny XVI-wieczny kościół, w którym spotkaliśmy się z Polakami żyjącymi w tej parafii. Ks. Remigiusz Oleniacz opowiedział nam o historii kościoła oraz trudach życia tutejszych parafian. Wszyscy czekają końca wojny, wierzą w zwycięstwo Ukrainy i dziękują za okazywaną im pomoc. Jest bardzo potrzebna.
W Siemianówce tutaj też byliśmy ostatni raz jeszcze przed pandemią. Jak wspomina Pani Maria Koc, „spotkanie było niezwykle. Cudowny Ksiądz Proboszcz Bazyli Pawełko, wielki polski patriota integruje wokół parafii Polaków żyjących w całej parafii. Pięknie mówią po polsku, po polsku się modlą i jak podkreślają, o Polsce ciągle myślą. Podkreślają, jak ciężko teraz żyje się na wsi, od kiedy na Ukrainie trwa wojna. Ludzie potracili pracę, bezrobocie jest ogromne, w sklepach drożyzna, brakuje benzyny na stacjach paliw. Każda pomoc jest tu potrzebna. Pomoc z Polski w dwójnasób, bo daje nadzieję naszym Rodakom, że Macierz zawsze o nich pamięta. Pragnę bardzo serdecznie podziękować Panu Ministrowi Jan Dziedziczak za sfinansowanie paczek, które przekazaliśmy naszym Rodakom w polskich parafiach wokół Lwowa”.
Zakup i przekazanie pomocy humanitarnej w postaci artykułów spożywczych, środków higieny i czystości, był możliwy dzięki projektowi pn. "Pomoc humanitarna polskim rodzinom Archidiecezji Lwowskiej", który był dofinansowany w kwocie 33 000,00 zł ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach komkursu pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022. Całkowita wartość projeku wyniosła 37 127,64 zł.