Dyżur Penitencjarza Diecezjalnego

I piątek miesiąca od godz. 16.00 do 17.00

tel. 25 792 22 28; (+48) 665 034 305

e-mail: rkosk@op.pl; proboszcz@klasztorwegrow.pl wegrow.klasztor@drohiczynska.pl

6 listopada 2022

KONCERT ,, ŚWIĘCI" - MARCIN STYCZEŃ Z ZESPOŁEM

Nawiązując do listopada, kiedy pochylamy się nad tajemnicą życia, śmierci oraz świętości organizatorzy zapraszają na niezwykłyna koncert Marcina Stycznia z zespołem zatytułowany ,,Święci” już w najbliższą sobotę 12 listopada, o godz. 19.00 w Sali Wirydarz. Wstęp wolny!

„Święci” to 14 portretów świętych i błogosławionych stworzonych przez pieśniarza, kompozytora i autora tekstów Marcina Stycznia. Wśród prezentowanych postaci znajdą się: św. Brat Albert, św. Szarbel, św. Jan od Krzyża, św. Jadwiga Królowa, św. Jadwiga Śląska, św. Franciszek z Asyżu, św. Ignacy Loyola, św. o. Pio, św. Maksymilian Kolbe, bł. Jerzy Popiełuszko,
bł. kard. Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II, św. Faustyna i bł. Michał Giedroyć.

Artyście udało się pokazać te wybitne postaci w zupełnie nowy sposób. Widzimy je jako ludzi z krwi i kości, którzy przeżywali swoje osobiste dramaty, mierzyli się ze swoimi słabościami, ale nie koncentrowali się na nich, tylko radykalnie zmieniali swoje życie i szli za głosem Boga. Niektóre z postaci świętych i błogosławionych przemawiają do nas swoimi słowami, często w pierwszej osobie, dzięki czemu stają się nam jeszcze bliższe.

Wiele z tych piosenek artysta pisał na zamówienie. Można metaforycznie powiedzieć, że święci przekazywali sobie twórcę z rąk do rąk. Dzięki piosence o św. Jadwidze Królowej został poproszony przez siostry jadwiżanki wawelskie o napisanie utworu o bł. Michale Giedroyciu.

O popularności i aktualności piosenek o świętych stworzonych przez Marcina Stycznia niech świadczy fakt, że niektóre z nich stały się hymnami szkół w całej Polsce. Tak stało się między innymi z utworem "Był gotowy na wszystko" o bł. Jerzym Popiełuszce. Posłuchaj:

Dofinansowane ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Partnerzy wydarzenia: Totalizator Sportowy i Fundacja PZU

BR