Wakacje to świetny czas na wypoczynek, zwłaszcza ten aktywny. Węgrowska parafia pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy postanowiła dodatkowo wykorzystać ten czas na wspólne zajęcia formacyjne dla aktywnie działającej przy parafii młodzieży, zwłaszcza należącej do oddziału KSM i służby liturgicznej (ministrantów), nad którymi opiekę duszpasterską sprawuje ks. Krzysztof Nagórny. Właśnie ci młodzi ludzie ze swym opiekunem wyruszyli na wspólną wyprawę, która trwała od 17 do 24 lipca. Miejscem zamieszkania i bazą wypadową było malownicze Murzasichle. Stamtąd każdego dnia ruszali w inną podróż, z innymi atrakcjami i niespodziankami. Pogoda (ulewne deszcze) nieco zmusiła do zmodyfikowania planów, ale wszystkie punkty programu ostatecznie zostały zrealizowane, tylko w nieco innej kolejności. Pan Bóg trzymał nad swymi podopiecznymi rękę i uchronił młodych przed niebezpieczeństwami, o których było głośno dookoła.
Osiem dni spędzonych w polskich górach (głównie Tatrach) to była świetna okazja do wspólnego wędrowania po górskich szlakach (Giewont, Kasprowy, Kalatówki, Czerwone Wierchy, Dolina Kościeliska, Gubałówka Gęsia Szyja), zarówno w strugach deszczu, jak i w promieniach słońca. Była to również okazja do nauki pokory wobec własnych słabości i praw natury, sprawdzania swoich możliwości i wzajemnego wspierania w trudnościach. Młodzi, choć z pewnym wysiłkiem i nie bez trudności, ale i z uśmiechem na ustach zdobywali kolejne szczyty, gromadzili nowe doświadczenia.
W programie wypoczynku oprócz wędrowania znalazło się wiele innych różnorodnych atrakcji rekreacyjnych, można było zagrać w ping ponga i piłkarzyki, wykorzystać nieograniczone możliwości wód termalnych i wyposażenia aqua parku czy rozegrać emocjonujący i dynamiczny mecz w kręgielni.
Wielkie wrażenie na młodych węgrowianach wywarła wizyta na zaporze wodnej na jeziorze Czorsztyńskim, podziwiali zarówno ogrom wody przepełnionego zbiornika w porze ulewnych deszczów, jak i piękne widoki, w tym ruiny zamków w Czorsztynie i Niedzicy. Krajobrazy otaczające zbiornik retencyjny podziwiali z pokładu statku kursującego po powierzchni jeziora. Uwagę turystów zwracały i budziły ich podziw malowidła 3D zamieszczone na tamie.
Zajęciom sportowym i turystycznym towarzyszyły formacyjne. Młodzi wędrowcy uczestniczyli w codziennej mszy świętej, odwiedzali miejsca związane z kultem ważnych dla nich postaci, wzorów do naśladowania, zwiedzili m.in. na Kalatówkach pustelnię brata Alberta i wysłuchali opowieści o jego sposobie na życie dla innych i o jego drodze do świętości, odwiedzili także miejsce spoczynku bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie – patronki KSM- w przededniu rocznicy jej śmierci, przygotowali również oprawę niedzielnej mszy świętej, sprawowanej w sanktuarium maryjnym na Wiktorówkach.
Uczestnicy wyprawy udowadniali każdego dnia, że życie młodych może być naprawdę wartościowe, zwłaszcza gdy przepełnione chrześcijańskimi wartościami.
Kolonie dla dzieci i młodzieży zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
E.W.